krajné riešenie, ako prinútiť Bagdad podriadiť sa OSN a odzbrojiť sa. Ako sa uvádza vo včerajšom vyhlásení z Bruselu, prezidenti a premiéri 13 kandidátskych krajín "sa pridali k obsahu záverov" prijatých na mimoriadnom summite EÚ o Iraku v pondelok.
EÚ a 13 kandidáti sa tiež zaviazali "zaistiť spoločný postoj, aby sa vyhli vytváraniu nových deliacich čiar". Za ostatné týždne sa v Európe vytvoril tábor podporujúci tvrdú americkú politiku voči Iraku, ktorý vedie najbližší spojenec USA - Veľká Británia - a patria sem aj kandidátske krajiny, vrátane Slovenska. Francúzsko a Nemecko vedú tábor, ktorý presadzuje posilnenie zbrojných inšpekcií OSN a odďaľuje prípadný vojenský útok proti Iraku. V pondelkovom spoločnom vyhlásení lídri EÚ vyhlásili, že Irak má poslednú príležitosť vyriešiť krízu mierovou cestou tak, že bude spolupracovať s OSN. Pondelkové vyhlásenie EÚ včera privítal americký prezident George W. Bush.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda včera v Bruseli nepriamo odmietol kritiku francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca na adresu kandidátskych krajín. Slovensko podľa neho neurobilo žiadnu chybu vo svojom postupe v irackej kríze a na žiadosť USA odpovedalo ako suverénna krajina. "Máme právo a zodpovednosť za vlastný názor, sme suverénnym a zvrchovaným štátom," povedal Dzurinda novinárom v Bruseli, kde sa zúčastnil na schôdzke kandidátskych krajín s EÚ o výsledkoch pondelkového mimoriadneho summitu. Zároveň však zdôraznil, že Slovensko sa bude usilovať, aby sa politika v rámci EÚ stále viac zjednocovala.
Dzurinda by podľa vlastných slov privítal viac priestoru na konzultácie s EÚ. "Bol by som uvítal, keby sa summit EÚ (k Iraku) konal skôr, ale nevidel som priestor, kde by sme mohli byť aktívnejší," reagoval premiér na Chiracove tvrdenia, že kandidáti mali svoje postoje s úniou najskôr konzultovať. Premiér na včerajšom rokovaní ani v minulosti žiadnu kritiku necítil a z Bruselu odchádzal s veľmi dobrým pocitom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.