zavinila neschopnosť EÚ dohodnúť sa na jasnom stanovisku k tejto otázke.
Podľa Coxa EÚ nemá právo kritizovať postup kandidátov, keďže sama im nebola dobrým príkladom. Cox reagoval na pondelkové výroky francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, ktorý ostro kritizoval proamerické postoje kandidátskych krajín a ich správanie označil za nezodpovedné, ľahkomyseľné a nebezpečné. "Prečo by mali mať pristupujúce krajiny menej práv ako ostatní? Absencia jasnej, pevnej a súdržnej pozície EÚ prispela istým spôsobom k tomuto zmätku," uviedol šéf europarlamentu.
Britský premiér Tony Blair sa včera zastal troch východoeurópskych štátov, ktoré pobúrili francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, lebo sa v irackej kríze postavili na stranu USA. Poľsko, Maďarsko a Česká republika podporili tvrdý postup Washingtonu voči Iraku na rozdiel od Francúzska a Nemecka, ktorú sú proti vojne s Bagdadom.
Britský premiér Chiracovi na tlačovej konferencii odkázal, že kandidátske štáty, ktoré sa v roku 2004 stanú plnoprávnymi členmi Európskej únie (EÚ) majú rovnaké právo povedať svoj názor ako Británia či Francúzsko. V pondeloklídri európskej 15 na mimoriadnom summite prvýkrát počas irackej krízy pripustili použitie sily proti Iraku, ale len ako posledné východisko.
Autor: Brusel/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.