formalitu, pretože politické rozhodnutie prijala EÚ na najvyššej úrovni už vlani v decembri na summite v Kodani, bol to nevyhnutný krok v zložitom právnom procese prijímania nových členov.
"Pre komisiu korunuje dnešné rozhodnutie mnoho rokov intenzívnej práce. Je založené na výsledku prístupových rokovaní, ktoré sú dobré pre súčasné i budúce členské štáty, ako aj úniu ako celok," povedal komisár pre rozšírenie Günter Verheugen (na snímke). Výsledky prístupových rokovaní, ktoré sa s desiatimi krajinami skončili 13. decembra 2002 v Kodani, zabezpečia podľa Verheugena hladké začlenenie nových štátov do rôznych politík únie a zároveň zachovajú jej súdržnosť a dynamiku. "Okrem toho je to ďalší krok k naplneniu myšlienky mieru, stability a demokracie v celom priestore od Baltického po Čierne more," vyhlásil Verheugen.
Dlhoročná práca EK v oblasti rozšírenia sa začala 30. júna 1993, keď sa komisia priaznivo vyjadrila k prihláškam na členstvo zo strany Malty a Cypru. Slovenskú prihlášku pozitívne prijala EK 15. júna 1997 spolu s českou, estónskou, maďarskou, poľskou, slovinskou, litovskou a lotyšskou. Komisia potom pravidelne každú jeseň zverejňovala tzv. hodnotiace správy o pokroku jednotlivých kandidátov, v ktorých posudzovala, ako si tá-ktorá krajina počína v plnení politických a ekonomických kodanských kritérií členstva v EÚ. Vlani 9. októbra komisia v týchto správach odporučila ukončenie rokovaní so Slovenskom, ČR, Maďarskom, Poľskom, Slovinskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou a Cyprom.
EK vo včerajšom rozhodnutí vyjadrila nádej, že tieto krajiny budú pokračovať v potrebných reformách v súlade so záväzkami z prístupových rokovaní a upozornila ich, že to bude pozorne sledovať. Týmto rozhodnutím sa začala zložitá právna procedúra, ktorá musí predchádzať podpisu zmluvy o pristúpení desiatich nových členov do EÚ plánovanému na 16. apríla 2003 a ich samotnému prijatiu.
Dnes dostane prístupovú zmluvu Európsky parlament, ktorý má dať súhlas s rozšírením 9. apríla. Dva dni pred plánovaným podpisom v Aténach schváli vstup nových krajín Rada EÚ. Po podpise musí zmluvu ratifikovať všetkých 25 súčasných a budúcich členov únie, aby mohla vstúpiť do platnosti 1. mája 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.