má svoje čaro a tak aj my sme si v posledných rokoch zvykli na jej striktný harmonogram. Vývoj sa však opäť posúva ďalej a formula jeden v snahe udržať si sledovanosť urobila radikálne opatrenia, ktoré jej majú dodať nový rozmer. Pomôže to? Porovnajme si zámerne doterajšie a nové usporiadanie súťažného víkendu F1, ktoré priniesli zmeny športových pravidiel.
Do dejiska pretekov tímy štartujú zvyčajne asi sedem dní pred konaním podujatia. Do stredy je v paddocku všetko rozbalené a pripravené na príchod hlavných aktérov. Vo štvrtok sa na scéne objavujú pretekári, novinári a vedenie tímov. Medzi 10.00 a 16.00 miestneho času sa uskutočňuje preberanie vozidiel technickými komisármi, ktorí dôsledne sledujú dodržanie všetkých predpisov. Potiaľ by v zásade zostávalo všetko ako doposiaľ až na skutočnosť, že doteraz mohli tímy na race víkend prihlásiť tri kompletné monoposty a jeden náhradný podvozok. Nové pravidlá však obmedzujú počet vozidiel iba na dve, čím sa zakazuje náhradný monopost! O 16.00 sa teda končí preberanie prihlášok na preteky a nasleduje tlačová konferencia s vybranou trojicou pilotov a trojicou zástupcov tímov.
Radikálne zmeny začínajú v piatok. Doteraz formula jeden jazdila počas piatku iba dva voľné tréningy od 11.00 do 12.00 a po hodinovej prestávke od 13.00 do 14.00. Nasledovala kvalifikácia F3000 a doplnkové preteky Porsche SuperCup. Pre pilotov F1 však deň pokračoval sériou tlačoviek v jednotlivých "motorhoumoch", respektíve oficiálnou tlačovkou FIA o 16.00 pre ďalšiu vybranú trojicu pilotov a zástupcov tímov. Nové pravidlá však piatkové dopoludnie otvárajú už o 8.30, kedy sa začínajú dvojhodinové testovacie jazdy pre tímy, ktoré sa zaviazali pred začiatkom sezóny, že v jej priebehu nebudú testovať v súčte viac ako desať dní (doteraz sú to tímy Jordan, Renault, Minardi a Jaguar). Ostatné tímy sa budú môcť iba prizerať a prvýkrát sa na trať dostanú až počas jedinej hodiny voľného tréningu od 11.00 do 12.00! Potom už nasleduje rovno prvá kvalifikácia (14.00 15.00), ktorá sa jazdí na jedno ostré kolo! Pochopiteľne, že výhodu budú mať tímy, ktoré sa z traťou lepšie zoznámia už v testovacích jazdách a budú mať podstatne jasnejšie vo voľbe pneumatík. Po skončení úvodnej kvalifikácie bude nasledovať tlačovka s najrýchlejšími pretekármi, ktorí do sobotňajšej kvalifikácie vyštartujú ako poslední (jazdiť sa bude tak, že na trati bude vždy iba jeden monopost). Dôležité však je, že tímy budú môcť na vozidlách pracovať ešte celú noc (ak bude treba).
Sobota už ale taká milosrdná nebude. Deň pred pretekom sa bude začínať známou kombináciou voľných tréningov medzi 9.00 9.45 a 10.15 11.00 miestneho času. Potom sa však jednohodinová kvalifikácia z pôvodnej trinástej hodiny posúva na hodinu štrnástu a piloti majú opäť iba jediné ostré kolo na dosiahnutie dobrého postavenia na štarte. Po skončení oboch kvalifikácií (piatkovej aj sobotňajšej) sa potom vezme do úvahy jeden lepší čas a ten určí postavenie na štarte. Pravidlo 107 percent, limitujúce posledného pilota, zostáva naďalej v platnosti, no za mimoriadnych okolností (môžu sa zmeniť poveternostné podmienky, či pilot môže havarovať) o povolení štartovať rozhodnú komisári FIA, ktorí zohľadnia aj časy dosahované vo voľných tréningoch. Ak bude štart povolený, pretekár sa bude môcť postaviť na chvost celého poľa. Veľmi zásadnou zmenou však bude, že po sobotňajšej kvalifikácii sa uplatní zákaz akejkoľvek práce na vozidle vrátane tankovania, či prezúvania pneumatík až do pretekov! Monoposty tak budú musieť do závodu štartovať s rovnakými pneumatikami a obsahom nádrže ako mali v sobotu. Zaujímavé preto bude sledovať ako rýchlo zamieria do boxov, aby prezuli a dotankovali a dočkáme sa tak ďalší zaujímavých taktických variant. Zgustne si na nich maranelský tím?
Otázny stále zostáva nedeľný dopoludňajší "zahrievací" tréning, ktorý sa doteraz jazdil od 9.30 do 10.00. Nový návrh uvažuje o jeho skrátení na pätnásť minúť (9.45-10.00). O jedenástej zostane na programe tradičná "driver paráda" a nič sa už do pretekov neuskutoční. Samotný štart zostáva na stabilnej 14.00 hodine miestneho času (až na niektoré výnimky ako MAL, GB, CAN, USA a JAP). Dodajme ešte, že od skončenia kvalifikácie až do začiatku pretekov budú monoposty pod neustálym dohľadom komisárov FIA a ak to dovolia podmienky, tak budú parkovať výhradne na spoločnom parkovisku (parc fermé). Prípadné práce na vozidle (za mimoriadnych okolností, ako napr. havária v tréningu) budú pod dohľadom. Zaujímavé je tiež pravidlo, že po výjazde z boxov, cestou na štartový rošt, môže auto urobiť iba jedno jediné kolo. Ak si spomeniete, tak práve Michael Schumacher bol zvyknutý za zmienených pätnásť minút, počas ktorých je pit line pred štartom otvorená, urobiť niekoľko kôl a dokonca zmeniť monopost. Myslíte, že ho zmieňované zmeny športových pravidiel zastavia na ceste k ďalšiemu titulu? Väčšina odborníkov tvrdí, že nie. Rozhodne to však nebude mať také jednoduché ako doteraz a o to práve išlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.