výrobe špeciálnej techniky, ktorá by mohla tvoriť súčasť výzbroje členských krajín NATO. Schuster zároveň vyjadril presvedčenie, že ani prípadné referendum o vstupe SR do NATO neohrozí rýchlu ratifikáciu prístupových protokolov, informoval hovorca hlavy štátu Ján Füle.
Doug Bereuter sa podľa Füleho slov s uznaním vyslovil o pripravenosti Ozbrojených síl SR a ocenil jednotný postup prezidenta, parlamentu a vlády pri schvaľovaní účasti našej protichemickej jednotky na prípadnej ozbrojenej akcii v Iraku. Prezident ho informoval o vnútropolitickej situácii a podpore nášho vstupu do aliancie medzi obyvateľstvom.
Občania Slovenska si určite vedia uvedomiť, čo pre ich krajinu znamená členstvo v Severoatlantickej aliancii. Súčasný pokles jej popularity netreba preceňovať, zdôraznili po rozhovoroch predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a D. Bereuter na krátkom stretnutí s novinármi.
Bereuterova návšteva Slovenska otvára jeho cestu po siedmich kandidátskych krajinách s cieľom získať aktuálne informácie o ich pripravenosti na členstvo v aliancii. Hrušovský zdôraznil, že výlučné právo definitívne rozhodnúť o pristúpení k zmluve o členstve v NATO patrí zákonodarnému zboru, preto aktivity súvisiace s vypísaním referenda o tejto otázke nevníma dramaticky, rovnako ako pokles podpory vstupu SR. Pripisuje to emocionálnemu vnímaniu konfliktnej situácie v Iraku a možnosti vypuknutia vojny, čo je nenáležite spájané s alianciou. Preto verí, že občania neodmietajú členstvo SR v NATO ako niečo definitívne.
Parlamentné zhromaždenie NATO podľa slov svojho prezidenta veľmi pozorne sleduje pokrok kandidátskych krajín predovšetkým v pripravenosti armády na členstvo v aliancii, ale aj civilnú kontrolu ozbrojených síl, vrátane ochrany ľudských práv a demokratických princípov rozvoja spoločnosti.
Bereuter spomenul, že včerajšia oficiálna návšteva Bratislavy je jeho treťou na Slovensku. Z roku 1984 si pamätá, akým represiám boli občania vtedajšieho Československa vystavení. Preto verí, že aj v prípadnom referende si občania SR spomenú na tie časy a rozhodnú sa pre začlenenie do paktu vzájomnej obrany s ostatnými demokratickými štátmi západnej Európy, USA a Kanady. Opak by bol pre 19 členských krajín sklamaním, dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.