slovenská polícia. Práve podobný prípad bol motívom vraždy nigérijského konzula pôsobiaceho v Prahe, ktorého priamo v jeho kancelárii v stredu zastrelil 72
Odosielatelia podvodných listov oslovujú s ponukou rýchleho zárobku podnikateľské subjekty, ale i fyzické osoby. V celom svete je uvedený systém známy ako podvody nigérijského typu. V emaile dostáva adresát ponuku percentuálneho podielu na transakcii. Podľa listu stačí nigérijskej strane poskytnúť možnosť poukázať na adresátov účet peniaze, ktorých pôvod je preukázaný rôznymi spôsobmi. Z účtu má byť potom zvyčajne 70 percent prostriedkov odoslaných na účet nigérijského odosielateľa. Zvyšok zostane na účte osloveného subjektu.
V ďalších prípadoch odosielatelia ponúkajú dodávku tovarov a zariadení do ich krajiny. Platby za tovar sú potom realizované buď falošnými šekmi, alebo inými platobnými prostriedkami. Nigérijská strana podmieňuje podpísanie kontraktu zaplatením finančnej hotovosti. Nasleduje pozvánka do krajiny pisateľa. Výsledkom "výletu" je často olúpenie obchodníka o peniaze alebo tovar.
Vyšetrovanie podvodov nigérijského typu slovenským orgánom komplikuje viacero okolností. Spravidla neexistuje žiadna zmluva o poskytovaní právnej pomoci medzi SR a krajinou pisateľa. Sťažuje to spoluprácu orgánov činných v trestnom konaní. Negatívne sú skúsenosti s písomnými podaniami na príslušné orgány štátnej správy dotknutej krajiny. Ak slovenský subjekt utrpí straty v súvislosti s realizovaním podobnej transakcie, je lokalizovanie toku "jeho" finančných prostriedkov takmer nemožné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.