možnosti. Naďalej ale pokračujú prípravy projektu spoločnej ochrany vzdušného priestoru ČR a SR pod názvom Spoločné nebo, povedal včera pre TASR námestník ministra obrany Jan Váňa.
O jednotlivých variantoch ochrany vzdušného priestoru zatiaľ česká armáda nehovorí, ale podľa Váňu nie je dôvod meniť alebo rušiť pripravovaný projekt Spoločné nebo. Na konkrétnej podobe projektu pracuje expertná skupina a jeho cieľom nie je spoločný nákup jedného typu nadzvukových lietadiel. Projekt je zostavený hlavne preto, aby v okamžiku, keď Slovensko vstúpi do NATO, vzdušný priestor SR i ČR bol čo možno najvýhodnejším a najekonomickejším spôsobom zabezpečený v rámci členstva oboch štátov v NATO, doplnil Váňa.
Obe krajiny by mali podľa projektu nadviazať spoluprácu tak, aby mohli stíhači oboch krajín vzájomne pôsobiť cez hranice. "Aby mohol napríklad český stíhač zasiahnuť v slovenskom vzdušnom priestore a slovenský v českom pod velením napríklad tej danej krajiny, aby tam mohol pristáť, odštartovať, vrátiť sa späť," povedal Váňa. Obe krajiny by, pokiaľ je to možné, mali mať zjednotený, alebo maximálne priblížený výcvik pilotov aj pozemnej obsluhy, navádzacích stanovíšť. "Nie je to nutne o spoločnej jednotke a spoločných lietadlách," doplnil.
Systém integrovanej obrany v rámci NATO v prípade vojenského konfliktu funguje, ale v prípade nevojenskej hrozby v dobe mieru musí byť každá krajina schopná zabezpečiť si ochranu sama, alebo napríklad spoluprácou s inou krajinou. Slovensko hodlá modernizovať stíhačky Mig 29 a Česká republika bude o riešení vzdušnej ochrany rozhodovať v máji. Praha upustila od plánovaného nákupu 24 nadzvukových lietadiel Gripen od britsko-švédskeho konzorcia BAE Systems. Naďalej však zvažuje všetky možnosti, vrátane nákupu nadzvukových lietadiel, či menšieho počtu lietadiel alebo nákupu starších strojov. Ako zdôraznil minister obrany Jaroslav Tvrdík, do vyvážených ozbrojených síl patrí nadzvukové lietadlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.