návrhu. Podľa iných predstaviteľov v ňom USA a Británia obvinia Irak zo "zásadného porušenia" novembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
Washington a Londýn by "zásadným porušením" rezolúcie mohli odôvodniť použitie sily na odzbrojenie Iraku. V novembrovej rezolúcii BR vyzvala Bagdad, aby sa podriadil požiadavkám OSN na odzbrojenie, ináč mu hrozia vážne následky - v diplomatickom jazyku vojna. O novej rezolúcii podľa diplomatov nebudú chcieť USA a Británia dať v rozdelenej BR hlasovať skôr než začiatkom marca, po ďalšej správe zbrojných inšpektorov.
Pápež Ján Pavol II. včera vo Vatikáne vyjadril obavy z toho, že možná vojna v Iraku by mohla podnietiť náboženské konflikty. "Ani hrozbe vojny, ani samotnej vojne by sme nemali dovoliť, aby znepriatelila kresťanov, moslimov, budhistov a členov iných náboženstiev," vyhlásil pontifik pred delegáciou z Indonézie, ktorá je najväčšou moslimskou krajinou na svete. Najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi v tejto súvislosti zdôraznil, že všetky náboženstvá by sa mali snažiť o mier a spolupracovať, aby tak "zabránili ďalšiemu deleniu a rozdielom medzi svetovými náboženstvami"
Rusko "požaduje od Bagdadu plnú spoluprácu" s medzinárodnými zbrojnými inšpektormi, vyhlásil včera na tlačovej konferencii v Moskve ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov. "Bagdad musí v prísnom súlade s rezolúciou 1441 poskytnúť medzinárodným inšpektorom všetku potrebnú spoluprácu a preukázať maximálnu otvorenosť," uviedol šéf ruskej diplomacie. Rusko chce, aby sa Irak odzbrojil nenásilným spôsobom, zatiaľ čo Spojené štáty americké a Veľká Británia tvrdia, že Saddám Husajn s inšpektormi nespolupracuje dostatočne a porušuje rezolúciu BR OSN.
Autor: Atlanta/Vatikán/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.