akého je jednotlivec schopný. Podľa najnovšej genetickej štúdie bol Džingischán veľmi plodným milencom. Aktuálny genetický výskum ukázal, že takmer osem percent mužov žijúcich v regiónoch bývalej mongolskej ríše sú nositeľmi skoro identických chromozómov Y. V prepočte to znamená, že potomkami Džingischána je asi 0,5 percenta dnešnej mužskej populácie, čo je približne 16 miliónov mužov.
Na dosiahnutie takéhoto ohromujúceho výsledku sú potrebné niektoré predpoklady, ktoré Džingischán a jeho mužskí príbuzní asi spĺňali. Na prelome 12. a 13. storočia nielenže prekvitali háremy, ale aj muži boli veľmi plodní. Džingischánov najstarší syn Tuši mal údajne 40 synov. Jeho vnuk Kublajchán splodil 22 synov a podľa povestí priviedol do svojho háremu každý rok 30 panien.
Celkom 23 vedcov skúmalo počas desiatich rokov vzorky krvi príslušníkov viac ako 40 menšín, ktoré žili v bývalej mongolskej ríši a v jej okolí. Zaujímali ich chromozómy Y, resp. tzv. cDNA, ktorá sa prenáša z otca na syna. cDNA zostáva nezmenená principiálne celé generácie. V tomto prípade siaha počiatok línie do obdobia pred 1000 rokmi, čím však vedci netvrdia, že určujúce genetické mutácie rodokmeňa začínajú Džingischánom. Pravdepodobnejšie siahajú k jeho praprastarému otcovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.