anglický spisovateľ a novinár Daniel Defoe (1661 - 1731). Obľube sa teší aj hororová novela z 19. storočia Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hydea. Obe literárne postavy - Crusoe, doktor Jekyll majú spoločné to, že k ich zrodu poslúžili ako predlohy osudy dvoch skutočných osobností.
Robinsonov príbeh je dielom predstavivosti autora, aj keď inšpiráciou pre Robinsonovo dobrodružstvo sa stal skutočný príbeh námorníka Alexandra Selkirka, pochádzajúceho zo Škótska a nie zo severoanglického Yorku, ako píše Defoe.
Alexander Selkirk (narodený r. 1676) bol plavčíkom a námorníkom, keď mal 28 rokov, zastával funkciu prvého dôstojníka na jednom z korábov expedície anglického bukaniera. Williama Dampiera, ktorá smerovala do juhozápadného Pacifiku. Kvôli ustavičným konfliktom s Dampierom sa dal Selkirk vysadiť na neobývanom ostrove Más a Tierra. Za toto Dampiera po návrate do Británie postavili pred súd.
Defoe opisuje život Robinsona na ostrove počas 18 rokov. Pravda je taká, že Selkirk tam žil päť rokov. Selkirkov ostrov patrí do súostrovia Juan Fernandez v blízkosti ústia juhoamerického Orimska. Oproti tomu čiastočným spoločným rysom obidvoch príbehov - románového a skutočného - je zachránený černoch Piatok. V skutočnosti ho zabijú bieli otrokári, v románe však odchádza s Robinsonom do Yorku.
Selkirk sa v r. 1709 vracia do Škótska, ktoré sa medzitým stalo súčasťou V. Británii. O jeho príbeh sa pretekajú najpoprednejšie časopisy a vychádza aj niekoľko cestopisov, ktoré čerpajú zo Selkirkovho vyhnanstva. Medzi autormi bol aj Daniel Defoe, a tak r. 1719 vychádza román o Robinsonovi Crusoeovi. V roku 1721 Selkirk zomiera a stáva sa legendou.
Ako je to s literárnou a skutočnou postavou doktora Jekylla a jeho horším "ja" pánom Hydeom, ktorého príbeh napísal škótsky spisovateľ Stevenson? Aj v tejto literárnej postave sa odráža skutočný človek. Muž dvoch tvárí sa volal William Deacon Brodie a bol členom mestskej rady v Edinburgu. Uznávali ho ako váženého občana, člena spolku murárov a tesárov a nemali ani tušenie o tom, že je kriminálnikom a že jeho banda ohrozuje celé okolie. Vo dne zastával svoj úrad a v noci sa schádzal s najhoršími zločincami, prepadával ľudí, kradol a znásilňoval. Dvojakým životom žil 10 rokov, ale spravodlivosť si ho predsa len našla. Odsúdili ho na trest smrti obesením a rozsudok bol vykonaný verejne pred katedrálou na Royal Mile. Popravili ho, pochovali a potom, ako sa začali šíriť správy o tom, že Brodie žije v Amerike, otvorili jeho hrobku. Nebola v nej ani rakva ani telo. Brodie si údajne pred vykonaním rozsudku zaviedol do hrdla oceľovú rúrku, ktorá mu umožnila dýchať. Hneď po "poprave" ho jeho verní ukryli a azda mu pomohli k úteku.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.