dokonale prispôsobil. Dlhá úzka hlava s rúrkovitým rypákom sa ľahko zasúva do hniezd mravcov a termitov. Ústa tvorí len malý otvor, cez ktorý vysúva až 50 cm dlhý červovitý jazyk. Na lepkavý jazyk chytá hmyz. Zuby nemá, potravu drví až v žalúdku, zmršťovaním jeho stien. Na predných nohách má mocné ostré pazúry, ktorými rozryje steny stavieb termitov, tvrdé ako betón. Pri chôdzi sklápa pazúry dozadu a našľapuje na ich chrbát, aby sa neotupili. Hustá, miestami hrivnatá srsť je ochranou pred uhryznutím od mravcov či termitov. Malé ušnice neprekážajú pri zasúvaní hlavy do hniezd jeho koristi. Aj oči sú malé, aby sa dali lepšie chrániť hrubými viečkami. Sluch a zrak sú slabo vyvinuté, hlavným zmyslom mravčiara je čuch. Huňatý smetákovitý chvost, dlhý takmer ako telo, slúži na prikrytie pri spánku, chráni hlavu a väčšiu časť trupu. Mravčiar si nerobí nory ani pelech, prenocuje hocikde vo vysokej tráve alebo na kríkoch, schúlený do klbka, prikrytý chvostom. Je mierumilovným samotárom, ale ak ho napadnú, jeho pazúry sú smrteľne nebezpečnou zbraňou. Predátori to vedia a nechávajú mravčiara na pokoji, prenasleduje ho len človek. Domorodí Indiáni veria, že kožušina mravčiara, používaná ako posteľná plachta, lieči bolesti nôh. Mäso mravčiara nejedia, hoci je požívateľné.
Brezivosť samíc mravčiara trvá asi pol roka. Vrhnú iba jedno mláďa, to sa krátko po narodení vyškriabe matke na chrbát a opúšťa ho len počas dojčenia. Samica má iba dva struky vpredu na hrudi. Svojho potomka neohrozene bráni proti každému útočníkovi; mláďa ostáva pri nej asi rok, aj vtedy, keď ho matka už nepridája.
Mravčiar veľký či yurumu dorastá hmotnosť 25 - 40 kg a celkovú dĺžku, aj s chvostom, 200 až 230 cm. Má popolavo sivú srsť, len od hrdla po lopatku sa ťahá úzky čierny pás s bielym lemom. Rozšírený je na savanách Argentíny, Guatemaly a najviac v Paraguayi, avšak všade len v slabých populáciách. Ostatné dva mravčiare, prostredný a malý, žijú v lesných porastoch, prevažne na stromoch. Na rozdiel od mravčiara veľkého majú ovíjavý chvost, ktorým sa pridržiavajú konárov, kratší rypák a väčšie, odstávajúce ušnice. Živia sa takisto hmyzom. Vyskytujú sa v tropickej Amerike.
Mravčiar prostredný, nazývaný aj tamndua alebo kaaguare, meria asi jeden meter, z toho 40 cm pripadá na chvost. Srsť má svetložltú, s čiernym pásom po bokoch. Obživu si hľadá na zemi i na stromoch. Jeho mäso zapácha pižmom a nie je jedlé.
Mravčiar malý dorastá veľkosť veverice, takisto je stromovým zvieraťom. Vyznačuje sa hebkým hrdzavočerveným kožuštekom. Žije samotársky v hustých lesoch, na rozdiel od svojich príbuzných je aktívny v noci. Cez deň spí pritisnutý v rázsoche stromu. Jeho obľúbenou potravou sú tiež termity, ale konzumuje aj divé včely a larvy rôzneho stromového hmyzu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.