Čerešňové koláčiky
Na tuhé cesto potrebujeme: 50 g práškového cukru, 100 g masla, 8 g vanilkového cukru, 1 žĺtok, 100 g hladkej múky, 50 g lúpaných mletých mandlí, postrúhanú kôru z citróna, štipku mletej škorice.
Čas: príprava cesta 15 min., odležanie 1 hod., vaľkanie 15. min. a vykrajovanie.
Postup: Múku preosejeme, pridáme preosiaty cukor, pomleté mandle, chuťové prísady, maslo a vajíčko. Vypracujeme hladké cesto, ktoré necháme odležať, potom rozvaľkáme plát a vykrajujeme kolieska.
Na čerešňovú náplň potrebujeme: 250 g vykôstkovaných čerešní, 50 g kryštálového cukru, 0,5 cl citrónového sirupu, 50 g olúpaných sekaných mandlí, 0,5 dcl griotky.
Čas: nahrievanie 5 min., miešanie do peny 5 min., pridávanie ostatných surovín a miešanie hmoty 10 min.
Postup: Cukor necháme skaramelizovať, pridáme sirup a na malé kúsky pokrájané a vykôstkované čerešne. Krátko povaríme, pridáme sekané mandle a griotku. Necháme vychladnúť, potom rovnomerne rozložíme na pripravené kolieska lyžicou. Nastriekame trenú hmotu.
Na trenú hmotu kakaovú potrebujeme:
70 g práškového cukru, 6 g vanilkového cukru, 100 g masla, 1 bielok, 1 žĺtok, 15 g kakaa, 125 g hladkej múky.
Čas: nahrievanie 5 min., miešanie do peny 5 min., pridávanie ostatných surovín a miešanie hmoty 10 min.
Postup: Maslo nahrejeme a spolu s cukrom vymiešame do peny. Pridáme žĺtka s vajciami a vymiešame. Pridáme zmes múky s kakaom. Pomocou pláteného vrecka a hladkej trubičky striekame na pripravené kolieska s čerešňovou náplňou. Upečieme pri teplote 180°C. Po upečení a vychladnutí prizdobíme čokoládou.
Dohotovenie: 50 g tmavej, 50 g bielej čokolády, 30 g cery.
Čas: striekanie hmoty 10 min., pečenie 20 min., dokončenie 10 min.
Naše rady: Základom našich koláčikov je tuhé cesto. Vyznačuje sa vysokým obsahom tuku, ktorý podstatne ovplyvňuje konzistenciu cesta a zvyšuje krehkosť koláčikov. Preto sa takéto cestá niekedy nazývajú aj krehké.
Výrobky z tuhých ciest majú polotrvanlivý charakter. Pri spracúvaní tohto cesta je dôležité, aby sa vajcia a tuk najprv premiešali s cukrom, inak by voda, ktorá je vo vajciach, spôsobila nežiaducu činnosť lepku v múke. Cesto by bolo gumovité a výrobky po upečení zdeformované.
Teplota jednotlivých surovín nesmie byť vyššia ako 25 stupňov, rovnako ako teplota cesta počas spracúvania. Pri nedodržaní tejto zásady by sa mohlo cesto "spariť". Keď má cesto potrebnú vláčnosť, miesenie sa končí. Cesto sa musí nechať v chlade odležať. Tu sa ochladí na 10 až 18 stupňov C, čo je najvhodnejšia teplota na vaľkanie a tvarovanie.
Dôležité je, aby sme cesto po spracovaní neriedili, ak by sa tak stalo, bolo by lepkavé a mazľavé.
Pri vaľkaní sa snažíme používať čo najmenšie množstvo múky. Pečivo s veľkým obsahom zavaľkanej múky je tvrdé.
Z rozvaľkaného cesta odstránime múku tak, aby bol povrch úplne čistý. Pomocou
formičiek vykrajujeme - v našom prípade - kolieska a ukladáme ich na čisté nepomastené plechy.
Kolieska pečieme krátko, pri teplote asi 180 - 200 stupňov. Mnohé praktické rady a návody môžete vidieť aj v televíznej kulinárskej relácii Varím, varíš, varíme a pečieme každú stredu o 19.00 hod. na STV 1.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.