Otázka:
Po uzavretí manželstva som sa prisťahoval do rodičovského domu manželky. Svokrovci postupne zomreli a výlučným vlastníkom domu sa z titulu dedenia stala manželka. Teraz to vyzerá tak, že sa s manželkou rozvedieme, pretože si našla iného partnera. Zrejme sa už nevie dočkať, kedy si nového muža privedie na moje miesto a stále ma z domu vyháňa. Tvrdí, že nemám nijaké právo v jej dome bývať, lebo mi "zrušila" aj trvalý pobyt v evidencii obyvateľstva na obecnom úrade a podala na súd aj žalobu o vypratanie nehnuteľnosti. Môže ma manželka z jej domu, na ktorom som sa za roky spolužitia s ňou a s jej rodičmi narobil, investoval do rôznych opráv a úprav, len tak vyhodiť? Mám v prípade rozvodu právo na náhradný byt?
Zn.: Kde budem bývať?
Odpoveď:
Do nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnosti manželkou, ste obaja užívali byt vo svokrovom dobe právnym titulom odvodeným od práv vlastníka domu, ktorý dal súhlas, aby ste sa ako manžel jeho novej vlastníčky, teda vždy ako príslušník domácnosti na základe rodinno-právneho vzťahu založeného manželstvom. Toto vaše právo bývania odvodené od vlastníckeho práva manželky môže zaniknúť len rozvodom manželstva a dovtedy užívate byt v jej dome oprávnene.
Žiadne "odvolanie súhlasu" alebo zrušenie trvalého pobytu" v evidencii obyvateľstva zo strany manželky nemá z hľadiska vášho práva bývania v jej dome absolútne nijaký význam. Trvalý pobyt si dokonca nemôžete zrušiť ani sám, kým nepreukážete nové miesto trvalého pobytu. Takáto životne dôležitá vec, ako je bývanie, predsa nemôže závisieť po mnohoročnom manželstvo od ľubovôle manželky ani vtedy, ak je ona výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti, do ktorej ste sa ako jej manžel a zať jej nebohého otca pred rokmi prisťahovali.
Teda toto vaše odvodené právo bývania zanikne až právoplatným rozvodovým rozsudkom. Ak manželka podala už teraz, počas trvania manželstva, návrh na vypratanie nehnuteľnosti, je takáto žaloba predčasná a súd ju zrejme zamietne.
Avšak ani po rozvode bývalý manžel, ktorý užíval byt v rodinnom dome, patriacom druhému manželovi, nemôže mať horšie (nevýhodnejšie) právne postavenie ako manžel, ktorý je vlastníkom bytu v jeho dome. Preto nie je povinný vysťahovať sa z bytu, kým mu nie je zabezpečená bytová náhrada. Výkon práva na bytovú náhradu však nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi v zmysle § 3 ods. 1 Obč. zák. V rozpore s dobrými mravmi vo vašom prípade prístavby rodinného domu fakticky a finančne, v dome ste bývali takmer 20 rokov a starali ste sa o jeho údržbu.
Niet teda pochýb o tom, že po rozvode manželstva budete povinný sa z bytu v manželkinom dome vysťahovať až potom, keď vám bude manželkou zabezpečený primeraný náhradný byt. Občiansky zákonník osobitne neupravuje o koľko izbový byt a s akým vybavením má ísť, len všeobecne uvádza, že náhradným bytom je byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.