nepotlačený kupón, ktorý sa objavuje aj na československých platidlách. Na lícnej strane je jasne čitateľný dátum 1.1.1943, čo môžeme vidieť aj na snímke. Fotografie sú čiernobiele, preto si niečo povieme aj o farbách , ktorými sa pýši táborová dvojkoruna. Farebne je ladená monotónne do ružova, čo nepôsobí najlepším estetickým dojmom. Technológiu tlače na svoju dobu dosť dobre zvládli, v tom čase najčastejšie používal ofset. Podobne ako u jednokorunovej poukážky ani dvojkorunové platidlo nemá číslovač. Táborové poukážky vytlačila TBČM v Prahe, séria je tlačená hlavnou tlačou, číslovač nie je. Nižšie nominály sú vyrobené na bankovkovom papieri bez vodotlače.
V tejto súvislosti sa zmienime o vzniku malej pevnosti Terezín. Do dejín sa Terezín zapísal v II. Svetovej vojne. Práve tu vybudovali nacisti najväčší komplex koncentračných táborov. Terezín bol obvykle pre väzňov iba zastávkou. Väčšina bola deportovaná z Terezína ďalej do Osvienčimu. Prečo si vybrali na zriadenie tábora práve Terezín? Bolo to z viacerých dôvodov. Mestečko, ktoré malo silné opevnenie, sa dalo veľmi ľahko strážiť. Terezín vyhovoval aj preto, že bol blízko železničnej trate.
Zaujímavá bola aj samotná príprava tlače terezínskych poukážok. Odohralo sa to v druhom polroku 1942, keď II. svetová vojna zúrila v plnej miere. Vtedajšia protektorátna tlačiareň bankoviek na Ružovej ulici žiadala bleskovo pripraviť návrh bankoviek pre Terezínske geto. Koho poverili touto úlohou? Jindru Schmidta. Narodil sa 24.6.1897, jeho otec vlastnil zlatnícku firmu, väčšinu výrobkov rytecky sám zdobil. Grafiku študoval u profesora Arnošta Hofbauera na Umelecko-priemyselnej škole v Prahe. Od roku 1938 bol uznávaným rytcom Maxa Švabinského. Pôvodne sa chcel venovať maliarstvu. Osud ho zavial v roku 1929 do tlačiarne bankoviek Národnej banky Československej v Prahe. Šťastie mu prialo vo sfére bankovkovej a známkovej tvorby. Dosiahol jedinečné výsledky, ktoré na svoju dobu možno považovať za dosť veľký úspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.