ktorí užívajú lieky preventívne z presvedčení, že ich žiadna choroba neprekvapí a takí, ktorí lieky zásadne odmietajú aj keď ich potrebujú.
Pokiaľ ide o užívanie liekov, všetkých, nielen voľne predávaných sa ako pacienti dopúšťame rôznych prehreškov. Štatistika hovorí: reklame podlieha 26 percent ľudí, informácie nečíta tiež 26 percent, známymi sa riadi až 30 percent a lieky po dobe spotreby užíva 18 percent. Mnohí z nás neakceptujú to, že lieky majú vedľajšie účinky, ani to, že si ich sami nemôžeme naordinovať ako sa nám zachce. Najčastejšie sú to lieky proti bolesti, a tie majú svoje dávkovanie. Ak vás bolí zub je napr. zbytočné dávať analgetikum priamo na zub, pretože tabletka proti bolesti účinkuje až potom, keď sa dostane do krvi. Navyše tabletkou si podráždime ďasná. Získali sme niekoľko dôležitých informácií a rád, ktoré sa vám môžu zísť:
- Antibiotiká nepôsobia na vírusy, preto je nerozumné užívať ich pri chrípke alebo iných vírusových ochoreniach okrem prípadu, že na vírusovú infekciu si "sadla" bakteriálna (o tom rozhoduje lekár). Antibiotiká nie je vhodné užívať pri ľahkých nezhoršujúcich sa ochoreniach, preto ich od lekára tvrdohlavo nepožadujme. Ak ste ich už začali brať, treba spotrebovať celú dávku v súlade s odporúčaním lekára. V opačnom prípade môžu niektoré baktérie prežiť a môžu sa stať aj rezistentnými voči antibiotiku, takže nabudúce ich nezvládnete vôbec.
- Počas užívania liekov nepite alkohol. Pri niektorých druhoch antibiotík treba zo stravy vylúčiť kyslé pokrmy a potraviny, teda nielen citrusové plody, ale aj jogurty.
- Analgetiká sú na rozdiel od antibiotík dostupnejšie a na trhu je ich široké spektrum. O to viac prehreškov sprevádza ich užívanie.
- Lieky v tobolkách je potrebné zapíjať plným pohárom vody izbovej teploty, aby sa tobolka nezachytila v hltane a nespôsobila nejaký zápal až vred, ktorý môže vyvolať i krvácanie.
- Napriek reklame na preparáty zlepšujúce trávenie, tieto pri dlhodobom užívaní organizmu neprospievajú. V tom zmysle, že organizmus si v takom prípade odvyká samostatne pracovať. Preto o dlhodobom užívaní lieku by mal rozhodnúť lekár.
Čo treba vedieť o užívaní liekov:
- Sledujte pozorne dávkovanie preparátov. Vo väčšine prípadov je dávka stanovená na hmotnosť 70 - 75 kg. Ak vážite 50 kg, užite dve tretiny dávky. Tie sa znižujú tiež vo vyššom veku. Pri chorobách pečene a obličiek tiež treba znížiť dávky. Obidva orgány sú zodpovedné za vylúčenie liekov z tela.
- Znížiť dávku práškov na spanie môžete tak, že liek budete zapíjať čajom (čiernym nie ovocným) alebo nie veľmi silnou kávou - kofeín rozširuje cievy mozgu a tým uľahčuje vstrebávanie prípravku.
- Lieky na spanie neberte denne a veľmi dlhú dobu. Spravidla sú výrazne návykové.
- Antihistamínové preparáty patria iba do rúk lekára a neberte ich podľa svojej vôle.
- Nepovažujte každú bolesť hlavy za migrénu a neužívajte antimigreniká.
- Ak vás trápia niektoré zdravotné problémy opakovane, hľadajte spolu s lekárom ich príčiny.
- Snažte sa opakované zdravotné ťažkosti liečiť alternatívnymi postupmi. Pri bolestiach hlavy stačí niekedy krátka prechádzka alebo zmena prostredia.
Autor: Pripravila: Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.