Najvyšší kontrolný úrad niečo podobné objaví. Aj na zdanlivo čistých úradoch sa vo veľkom plytvá.
Ministerstvo financií ešte za minulej vlády podpísalo zmluvu na grant, ale množstvo služieb okolo grantu bolo úplne bez dokladov. "Pri výbere individuálnych konzultantov oslovili ľudí, ktorí nespĺňali predpoklady podľa smerníc," povedala včera podpredsedníčka Najvyššieho kontrolného úradu Danica Borisová. "Ako právneho experta napríklad oslovili študenta štvrtého ročníka na vysokej škole alebo absolventa s dvojročnou praxou bez splnenia ďalších podmienok."
Ministerstvo zahraničných vecí si dalo zrekonštruovať bratislavský Palugyayov palác a podľa kontrolórov sa tam porušilo, čo sa dalo - konkurz bol nepriehľadný, projekt zle pripravený, takisto i súťažné podklady, zlé bolo zmluvné zabezpečenie dodávky a spôsobu realizácie, porušená rozpočtová disciplína.
Počas rekonštrukcie sa zmenil dodávateľ a cena stúpla o 16 miliónov korún. Dodávateľ si objednal menších subdodávateľov, ktorí prácu urobili, a on fakturoval ministerstvu nadhodnotené ceny. "Napríklad subdodávateľ rekonštruoval plastiku - hlavu leva - za 550-tisíc korún, ale ministerstvo zaplatilo dodávateľovi 1,8 milióna," povedala Borisová. Malý subdodávateľ fakturoval za rekonštrukciu fasády dodávateľovi 240-tisíc, ale ten ministerstvu vyše 700-tisíc. Podobných nadhodnotení bolo pri rekonštrukcii niekoľko. Úrad pre verejné obstarávanie dal ministerstvu pokutu 450-tisíc korún. "Žiaľ, podobné veci sa vyskytujú, aj keď kontrolujeme iné subjekty," povedala Danica Borisová.
Za každý úrad je zodpovedný v konečnom dôsledku štatutár. Na ministerstve je to minister. "My vždy zisťujeme nedostatky organizácie, nie konkrétnych ľudí. Neskúmame, ktorý konkrétny človek urobil chybu alebo konal nehospodárne. Keď niečo nájdeme, štatutár je zodpovedný za to, aby zistil osobnú zodpovednosť za nedostatky tak účinne, aby sa to nabudúce nestalo," hovorí Borisová. Tvrdí, že kontroly sú účinné, pretože pri opakovaných kontrolách sa zisťujú na úradoch a v štátnych inštitúciách čoraz menšie nedostatky.
Existuje aj zopár pozitívnych príkladov hospodárenia. NKÚ robil kontrolu napríklad v Mestskom požiarnom zbore v Bratislave. "Nedošlo k porušeniu žiadnych právnych predpisov ani k nehospodárnemu konaniu. Táto kontrola bola naozaj veľmi pozitívna."
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.