zariadení, ktoré by podľa Washingtonu mohli byť použité na výrobu jadrových zbraní.
El Baradei počas svojho trojdňového pobytu absolvuje rozhovory s predstaviteľmi Teheránu, vrátane prezidenta Muhammada Chatámího. Neskôr navštívi reaktor, ktorý stavajú za pomoci Ruska v juhoiránskom Búšahre, ako aj vznikajúce elektrárne v stredoiránskych mestách Arak a Natanz.
Irán opakovane zdôraznil, že atómovú energiu chce využívať na pokrytie rastúcej potreby elektrickej energie pre jeho 65 miliónov obyvateľov. Šéfovi jadrových inšpektorov prisľúbil plnú transparentnosť a dokázať, že jeho program je zameraný výlučne na mierové účely.
USA však Teheránu vyčítali, že tajne pracuje na výrobe jadrových zbraní. Pýtajú sa tiež, prečo druhý najväčší výrobca v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a štát s druhými najväčšími zásobami ropy na svete potrebuje jadrovú energiu.
El Baradei chce Teherán, ktorý je signatárom Zmluvy o nešírení jadrových zraní, presvedčiť, aby podpísal tzv. dodatkový protokol k dohovoru MAAE, zaväzujúci sprístupniť jadrové zariadenie inšpekciám úradu bez predošlého ohlásenia. Americké znepokojenie narástlo tento mesiac po Chatámího oznámení o náleze uránovej rudy a začatí jej ťažby v oblasti Sávand, 200 kilometrov od stredoiránskeho mesta Jazd. Vedúci iránskej agentúry pre atómovú energiu neskôr načrtol ambiciózny jadrový program a chystané spracovávanie uránu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.