zanesením rádioaktivity do potravinového reťazca ľudí. Rádioaktívny materiál v arktických oblastiach, ktorý sa dostáva na pevninu vo vtáčom truse, pochádza z jazera Kara východne od Barentsovho mora. Jeho zdrojom je rádioaktívny odpad a pravdepodobne aj ukrajinská atómová elektráreň Černobyľ.
K šíreniu rádioaktivity môžu prispieť aj geologické procesy. Mark Dowdall z nórskej Radiation Protection Agency zbieral v rokoch 2000-2002 v odľahlom špicberskom fjorde Kongs vzorky pôdy a rastlín. Zistil, že dve kolónie tamojších čajok, potápok a rybárikov zanechali desaťkrát vyššie koncentrácie rádioaktívnych izotopov ako tie, ktoré sa namerali na druhom konci ostrova. Prítomné boli izotop uránu-238, nebezpečné rádium-226 a cézium-137, ktoré sa v takejto forme vo voľnej prírode nevyskytuje.
Dowdall sa domnieva, že tieto izotopy pochádzajú z jadrových pokusov, ktoré sa uskutočnili pred desiatkami rokov. Testy tiež ukázali, že rastliny v blízkosti vtáčích kolónii vykazujú extrémne vysokú rádioaktivitu. "Znamená to, že hodnoty rádioaktivity v arktickej prírode nezostanú nízke, ale budú sa silnejšie koncentrovať," uviedol Dowdall. Vtáky podľa neho šíria rádioaktivitu konzumáciou ožiarených rýb a kôrovcov. Vtáčí trus je pre drsné arktické prostredie dôležitý, pretože obsahuje výživné látky pre rastliny. Vzniká tu problém, pretože rastliny sú potravou pre vyššie zvieratá a tie sú zdrojom obživy pre ľudí, upozorňuje nórsky vedec.
Autor: Tromsö (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.