predajniach skla a krištáľu. České hlavné mesto je podľa vlaňajších údajov spoločnosti Global Refund, ktorá po celom svete organizuje vracanie dane z pridanej hodnoty, pre "nákupných" turistov z USA dokonca príťažlivejšia ako Viedeň. Vôbec najväčší podiel nákupov zahraničných turistov v Prahe zabrali v minulom roku Japonci so 14,1 %. Občania krajiny vychádzajúceho slnka ale ešte viac preferujú Viedeň. Američania sú za nimi v Prahe na 2. mieste so 11,7 %, zatiaľ čo vo Viedni robia len 6,5 % nákupov.
"Praha je pre Američanov extrémne zaujímavá," povedal šéf rakúskej pobočky Global Refund Thomas Bundschuh. V ostatných stredoeurópskych mestách je oveľa väčší podiel turistov z Východu. Napríklad vo Varšave robia najväčšie tržby Bielorusi a Ukrajinci. Praha má medzi ostatnými stredoeurópskymi metropolami ešte ďalšie dve špecifiká. Uskutočnia sa v nej viac ako tri štvrtiny nákupov zahraničných turistov z celej krajiny, čo je v porovnaní s Rakúskom, Poľskom, Slovinskom, Slovenskom a Maďarskom najviac. Pri porovnaní hodnoty priemerného nákupu naopak skončila na poslednom mieste s čiastkou 153 eúr, zatiaľ čo v Budapešti cudzinec minie v priemere 689 eúr. "Hlavnou príčinou je rozdielna výška minimálnej čiastky na vrátenie DPH," vysvetlil T. Bundschuh.
Zatiaľ čo v ČR sa dá dostať daň späť už pri zakúpení tovaru nad zhruba 32 eúr (teda 1000 Kč), Maďarsko nasadilo v regióne najvyššiu hranicu 204 eúr (50 tisíc forintov). Rakúsko naproti tomu povoľuje vrátenie DPH pri nákupe nad 75 eúr. Pre rakúskych obchodníkov sú najdôležitejší Chorváti, a to aj napriek tomu, že ich podiel na tržbách zo zahraničia vlani medziročne klesol na 12,6 % zo 14,8 %. Nasledujú Slovinci, Japonci, Slováci a Rusi. Česi sa neumiestnili ani v prvej desiatke. Podľa T. Bundschuha tradične jazdia radšej do Nemecka ako do Rakúska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.