degeneratívne zmeny na vašej chrbtici môžu byť nezvratné. Pomoc je pritom veľmi jednoduchá. Sedieť na správnej stoličke!
V predajniach nájdeme veľké množstvo stoličiek, avšak nie všetky svojou konštrukciou sú vhodné na dlhodobé sedenie v zamestnaní. Veď iba človek, ktorý pohodlne sedí na svojej stoličke, môže podávať plnohodnotné výkony. Je priam povinnosťou zamestnávateľa zabezpečiť, aby jeho pracovníka nič nebolelo, netrápilo a neznižovalo jeho pracovný výkon. Preto by mal každému zamestnancovi zabezpečiť pohodlnú a zdravie nepoškodzujúcu stoličku.
Potrebné vybavenie špecifikuje rad kritérií v smernici EU č. 90/270 a v medzinárodnej norme ISO č. 9241 o ergonomických požiadavkách, ktoré majú chrániť naše zdravie. Sú to predovšetkým:
- odstraňovať možnosť vzniku problémov pohybového aparátu z nevhodne usporiadaného pracovného miesta
- znižovať psychickú a fyzickú záťaž
- odstraňovať stres na pracovisku.
Tak teda, aká stolička je správna? Nemusí to byť práve šéfovská, tomu často nie je čo závidieť. Už preto, že hlavne na ňom leží bremeno zodpovednosti za celé pracovné prostredie. Aj majitelia firiem vedia, že na kancelárskych stoličkách a ergonomických pomôckach neušetria, pokiaľ nechcú aby vinou popisovaných príznakov klesala pracovná výkonnosť jeho zamestnancov. Sedenie bez kompromisov dovoľuje iba ergonomická stolička.
Bežné kancelárske stoličky pri práci na PC sú vyhovujúce iba vtedy, ak na nich nesedíme denne viac než dve hodiny. Bez možnosti zmeniť strnulú pozíciu je sedenie značne problematické, ako si iste mnohí z nás vyskúšali. Zdravé je iba tzv. dynamické sedenie, ktoré umožňuje meniť polohu tela hlavne dopredu a do pracovnej pozície a dozadu do relaxačnej polohy.
Čo je pri tom dôležité? Permanentná opora chrbta. Automatické prispôsobovanie chrbtovej a sedacej opory pohybom trupu, ktoré umožňuje samotný mechanizmus stoličky. Inak sa chrbtica kriví, stáča sa, blokuje dôležité nervstvo, a to potom bráni prekrveniu chrbtových svalov aj správnemu fungovaniu vnútorných orgánov. Chrbtica "v kŕči" je hlavný dôvod našich následných zdravotných problémov. Od bežnej kancelárskej stoličky odlišuje sa ergonomická stolička aktívnym sedením, ktoré je na takejto stoličke podporené zmieneným mechanizmom. Okrem nastavenia výšky sedenia a voľby uhlu a výšky operadla, čím bežné kancelárske stoličky tiež disponujú, sa ďalej líši týmito funkciami:
- permanentné podoprenie chrbtice vo všetkých plohách
- možnosť regulácie prítlaku operadla
- nastavenie hĺbky sedadla
- dostatočne široké a hlboké anatomicky tvarované sedadlo
- ľubovoľné nastavenie výšky podpory rúk.
Pre takzvané zdravé sedenie existuje mnoho typov kancelárskych stoličiek v rôznych cenových reláciách - od 6 až do 30-tisíc korún, ktoré úplne spĺňajú vyššie uvedené požiadavky. V zahraničí sú však najobľúbenejšie a najlepšie stoličky firmy IQ, ktoré už vyhrali veľa prestížnych cien na mnohých výstavách.
Čím sa stoličky IQ (samozrejme, okrem ceny) líšia od tých našich?
- rešpektujú vašu váhu a rátajú s ňou
- väčšina nastavení je automatická, bez ovládacích prvkov
- má hlavovú opierku - asi pre šéfov, ktorým zamestnanci robia "ťažkú hlavu"
- má gélové sedadlo, operadlo a podrúčky, čo je veľmi pohodlné, pretože pri sedení sa tlakové body roznášajú do plochy
- hlavová opierka stoličky IQ zostáva pri naklopení operadla v rovine, teda neustále optimálne podpiera krčnú chrbticu
- gélové podrúčky sú zavesené na operadle, takže pri záklone sa pohybujú spoločne s ním
- záručná doba je predĺžená na päť rokov.
A na záver nezabudnite: Ergonomické stoličky sú návykové! Vyskúšajte!
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.