Bratislava - Novelu zákona o zdravotníctve, ktorá zavádza rôzne poplatky, posudzovali včera poslanci ústavnoprávneho výboru.
"Návrh je na hrane s článkom ústavy, kde je jasne napísané, že zdravotná starostlivosť sa poskytuje bezplatne a uhrádza sa zo zdravotného poistenia," povedala poslankyňa Jana Laššáková (Smer). Podľa Jána Drgonca (ANO) však návrh oddeľuje, čo je zdravotná starostlivosť a iná starostlivosť, ktorá sa môže poskytovať za úhradu.
Poslanec Stanislav Husár (HZDS) sa obáva, že potom môžu poisťovne odmietnuť preplácať iné služby spojené zo zdravotníctvom, pretože podľa zákona majú platiť len za zdravotnú starostlivosť. "Navrhovaných 50 korún nestačí na pokrytie nákladov na stravu a pobyt v nemocnici. Reálne hrozí, že poisťovne odmietnu na tieto služby prispievať, pretože nebudú definované ako zdravotná starostlivosť," povedal.
Ministra Zajaca to neznepokojilo: "Kde sa stretnú traja právnici, každý má iný názor. Zdravotné poisťovne samozrejme môžu platiť aj inú činnosť."
Podľa Drgonca je v rozpore s ústavou navrhovať väčší poplatok za pohotovosť ako za bežnú návštevu v ambulancii, pretože občan má právo na rovnaké podmienky pri poskytnutí starostlivosti, bez ohľadu na to či je deň alebo noc. Za pohotovsť by sa teda nemalo platiť 50 korún, ako to navrhujú poslanci zdravotníckeho výboru, ale len 20.
Poslankyňa Laššáková navrhla, aby pacient neplatil za dni, ktoré bude musieť ležať v nemocnice kvôli problémom samotného zariadenia. Ide o prípady, kedy pacient musí čakať napríklad na CT vyšetrenie, alebo sa mu pobyt v nemocnici predĺžil kvôli chybe lekárov.
Tieto návrhy poslanci schválili. Naopak, neprešiel návrh poslanca Husára, aby výbor celý zákon vrátil vláde na prerobenie.
O zákone o zdravotnej starostlivosti a takmer 100 pozmeňujúcich návrhoch k nemu by mal parlament rokovať vo štvrtok. Ak bude schválený, začne platiť od 1. apríla.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.