Korzár logo Korzár
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Šátek pripúšťa, že na Slovensku sa kupčí s odpočúvanými telefonátmi

Zástupca šéfa vyšetrovateľov Jozef Šátek pripúšťa, že s odpočúvanými telefonátmi sa kupčí. Objavili sa prepisy odpočutých hovorov podnikateľa Jána

Badžgoňa a začalo sa verejne hovoriť o obchodovaní s odpočúvanými telefonátmi. Prečo sú výhodným predmetom obchodovania?

„Z odpočúvania sa dá zistiť veľmi veľa informácií. Zistíte okruh známych a priateľov. Viete, s kým, ako často a s akými emóciami dotyčný telefonuje, ako reaguje. Dozviete sa v podstate všetko aká je jeho psychika, slabé miesta. Kedykoľvek môžete dať takémuto záznamu úplne iný zmysel, ak tam vložíte vetu, zmeníte význam, vytrhnete z kontextu. Sú to veľmi nebezpečné veci. Myslím, že odpočuté telefonáty sú predmetom obchodov, diskreditácie, kupčenia s informáciami."

To, že pevná linka sa dá odpočúvať nelegálne, je známe. Ako je to s mobilmi? Je na trhu prístroj, ktorý to dokáže?

„Na trhu je určite, ale renomované firmy, ktoré sa tým zaoberajú, chránia svoje meno. Kúpiť a sprevádzkovať prístroj nie je jednoduché. Sú tam kódy, ktoré firma poskytne, len ak má záruky, že je všetko v súlade so zákonom. Sprostredkovanie sa zasa nedá vylúčiť."

Viete povedať, kam stopy niekoľkoročného kšeftovania s odpočutými telefonátmi vedú?

„Vylúčili sme, že sú tu nelegálne prístroje na odpočúvanie. Tieto odpočuté telefonáty potom musia byť robené prístrojmi, ktoré tu existujú legálne. Správcom takéhoto systému je spravodajská služba, jedným z tých, ktorí môžu systému zadávať úlohy, je aj Policajný zbor."

Potom teda dochádza k ich úniku. Dá sa to dokázať?

„Nepoznám technické zaznamenávanie hovorov ako dlho si prístroj v pamäti uchováva vstupy, či sa to nedá vymazať a podobne."

Človeka, ktorý odpočutý rozhovor kúpil, sa pre svedectvo asi získať nedá.

„Je to veľmi ťažké. Človek, ktorý si to objednal, zaplatil za to a tak sa dopustil trestného činu, preto určite nebude mať záujem prihlásiť sa ani vypovedať."

Béla Bugár o možnom úniku povedal, že niet sa čo čudovať, keď v SIS pracuje na odbore odpočúvania človek, ktorý tam bol za Lexu alebo pôsobil v ŠtB. Čo si myslíte o bývalých eštebákoch? Niektorí tvrdia, že sú odborníci.

„Eštebáci podľa vtedajších pravidiel konali zákonne, lenže teraz je na to iná optika. Ak by sa zistilo, že človek robil vtedy nejaké veci, môže byť skompromitovaný, čo si neželá. To nemusia byť len eštebáci, ale aj tajní spolupracovníci alebo dôverníci. Dnes sú podnikateľmi, politikmi, prokurátormi, sudcami. Majú status, ktorý nechcú stratiť. Niekto za nimi príde a vydiera ich tým, čo robili v minulosti. Človek to môže odmietnuť, ale sa aj prikloniť."

Môžu mať v súčasnosti bývalí eštebáci živé kontakty na Rusov?

„Nikdy som nebol príslušníkom ŠtB. Bol som vo VB a ŠtB sa od nás vždy separovala. Ani sa s nami nerozprávali. Hovorím len z toho, čo som za posledné roky videl, čítal, počul. ŠtB bola dcérou KGB. Príslušníkov ŠtB špeciálne vyberali podľa kľúčov a vychovávali ich určitým spôsobom. Väzby na ruskú spravodajskú službu boli veľmi silné a neviem, prečo by nemali byť dnes. Chce mi niekto povedať, že ruská spravodajská služba nepracuje na našom území?"

Keď odpočúvali advokáta Romana Kvasnicu, počúvali aj Jozefa Šáteka. Aký to bol pocit?

„Nevedeli sme, že sme odpočúvaní, až neskôr sa to pán Kvasnica dozvedel od jedného príslušníka finančnej polície. Keď počuli, že si z týchto ľudí robíme srandu výrokmi, že robia protizákonne, že páchajú trestný čin a sú vagabundi, čo sme hovorili do telefónu, tak dvaja z nich urobili úradný záznam, že sme sa im vyhrážali."

O Ruskovi

Kauzu odpočúvanie podrobne sledujete, ste vraj dokonca jedným z „podozrivých". Čo si o tom všetkom myslíte?

„To, že má mať pán Rusko nejakú svoju nahrávku, ktorá by mala byť nezákonne vyhotovená, som sa prvýkrát dozvedel ôsmeho januára. Po koaličnej rade ma k sebe zavolal minister Palko, že Rusko mu povedal o nahrávke a že ju spojil s mojím menom. Že ja alebo môj tím sme ju mali urobiť. Okamžite som reagoval, že som nikdy nemal dôvod Ruska odpočúvať, nakoniec aj previerka, ktorá bola vykonaná, potvrdila, že náš útvar žiadnu takúto osobu nikdy neodpočúval. Ani redaktora SME."

Médiá sa o tom, že ste Ruska mali odpočúvať, dozvedeli prvýkrát z televíznych novín Markízy. Povedal to vyšetrovateľ Hanula, ktorého odvolali z prípadu. Odkiaľ to Hanula zobral?

„Deň alebo dva pred tým, ako bola nahrávka v televízii, mu to pošuškal do uška pán Rusko."

Rusko to odmieta. Povedal, že on to vyšetrovateľom určite nepovedal.

„Viem to, lebo mi to hovoril spomínaný vyšetrovateľ. Bol som tam v ten deň, keď vystúpili s pani Karnasovou v televízii. Oni sa mi priznali, že vo vyšetrovacom spise žiadny priamy ani nepriamy dôkaz, ktorý by súvisel so mnou, nie je. Je iba tvrdenie pána Ruska, ktoré odmietol dať do zápisnice. Podľa mňa si veľmi dobre uvedomoval možné trestnoprávne následky krivého obvinenia."

Ako na vás Rusko prišiel?

„To sa musíte spýtať jeho. Sám som sa prihlásil vedúcemu špeciálneho tímu, ktorý rieši odpočúvanie, že chcem byť vypočutý a chcem, aby sa moje meno očistilo. Vedúci tímu povedal, že v celom spise sa moje meno s odpočúvaním nespája a nemá dôvod ma vypočuť."

Povedal už Rusko vyšetrovateľom, kto mu tú pásku dal?

„Nikdy som nepatril do okruhu vyšetrovateľov, ktorí vedia o detailoch tohto prípadu."

Okrem Ruska vás často spomínajú poslanci za HZDS alebo Lexovi advokáti. Ako tie útoky vnímate?

„Nie je ľahké sa s tým duševne vyrovnať, ale keby ma práve títo ľudia vynášali do nebies a hovorili, že som dobrý policajt, tak by som o sebe začal pochybovať. Ak redaktor Markízy hovorí, že som podozrivý a špiní moje meno, je to ten najlepší znak, že som neskorumpovaný, apolitický a že idem po najvýznamnejších prípadoch bez ohľadu na to, kto v nich figuruje."

O Majskom

Ako vnímate napríklad vystúpenie Diany Dubovskej v televízii, keď hovorí o tom, že jej manžel je na psychiatrii a zošedivel?

„Každý robíme to, čo vieme. Viem si predstaviť, že v rovnakej situácii, keď bojujem o osobu, ktorú mám rád, by som reagoval rovnako."

Ako to je s Majského zdravotným stavom?

„Lekári v Trenčíne nezistili žiadne psychické porušenie alebo problémy. Minulý týždeň sme ho boli vypočúvať, dostali sme písomné odborné vyjadrenie, že sa výsluch môže konať. Akékoľvek traumy a to, že sa nevie sústrediť na otázky, slúžia na ohlú- penie verejnosti."

Napriek tomu nevypovedal.

„To je jeho spôsob obrany, my ho akceptujeme."

Stále je však v nemocnici v Trenčíne. Znamená to, že má fyzické problémy?

„Má problémy so stravovaním, preto si ho tam ešte pár dní nechajú."

Je pravda, že zošedivel?

„Myslím si, že mu chýba farba."

O Lexovi

Neprišlo vám niekedy ľúto ľudí, ktorých ste dostali do väzenia? Lexa napríklad hovoril, že mu ničíte Vianoce a zdravie.

„Ako každý človek, aj ja vnímam tieto citlivé veci. Je mi ľúto, že takýto človek musí byť tam, kde je, ale na druhej strane nebol som to ja, kto ho tam dostal. Ja len odkrývam to, čo v minulosti sám urobil. Som jeho svedomím. On potom nenávidí nie mňa, ale vlastné svedomie. Takéto vyjadrenia slúžia pre médiá, ale dúfam, že raz títo ľudia nahliadnu do vlastného ja."

Médiá prinášajú podrobné správy o Lexovej bývalej sekretárke Ingrid Kučerovej-Gelmanovej, s ktorou sa v Juhoafrickej republike skrýval. Zaujímate sa aj vy o ňu?

„Možno."

Tým, že ho skrývala, nespáchala trestný čin?

„Je to možné."

Pri Lexovom zadržaní vám vyčítali, že ide o predvolebnú akciu.

„Vydali sme medzinárodný zatykač, spojili sme sa s Interpolom, čakali sme odpoveď, ktorá nechodila. Ak je niekto zákonným spôsobom stíhaný, prečo do toho vnášame politiku? Urobili sme to, čo sme mali a je mi jedno, či je to dva roky pred voľbami, alebo jeden deň."

Objavujú sa prvé výsledky vyšetrovania ekonomickej kriminality. Vyzerá to tak, že za Mečiara sa vo veľkom rozkrádalo. Ako keby si ľudia ani neuvedomovali, že kradli.

„Neohraničoval by som to na koniec roku 1998. Rozkrádanie nadobudlo obrovské rozmery. Mnohí ľudia získali nesmierny majetok miliardy. Nikto ich činnosť neprešetroval a keď, tak to bolo poodkladané. Títo ľudia, keď získali peniaze, boli v tom, že podplatia ktoréhokoľvek policajta, prokurátora alebo sudcu, a stanú sa beztrestnými. Ich vedomie bolo dlhý čas pomýlené, pokým sme na tom nezačali pracovať. Uvedomili si, že ani miliardy im nepomôžu, aby sa vykúpili. Áno, možno budú musieť pykať za svoje činy."

Sú už prvé obvinenia a je niekto vo väzbe?

„Za tieto veci zatiaľ nie, ale nedá sa vylúčiť, že takéto návrhy podáme."

O politike a politikoch

Ako vašu prácu ovplyvňuje politika?

„To, čo máme robiť alebo uprednostniť, sa rozhoduje vo vedení nášho tímu. Nikto z politikov nám nedával žiadne úlohy. To je moja podmienka. Ak by takáto úloha bola daná, odchádzam. Ako občan musím povedať, že hlavne po týchto voľbách máme viac slobody a voľnosti a očakávam rozlet našich snáh."

Často vypočúvate alebo vyšetrujete politikov. Naposledy sa začalo rozprávať, že polícia prešetruje aktivity práve Pavla Ruska. Viete o tom niečo?

„V čase, keď bol pán Rusko odpočutý 18. decembra minulý rok, a v čase, keď s tým prišiel, teda 8. januára tento rok, sme vo vzťahu k nemu nevyvíjali žiadnu činnosť."

Hovorí sa o tom, že chystáte žiadosť do parlamentu o zbavenie imunity podpredsedu Viliama Vetešku z HZDS.

„Reči sa hovoria, uvidíme, aký bude výsledok. Je pravda, že jednu deblokáciu časti ruského dlhu vyšetrujeme."

Ako sa politici na výsluchoch správajú?

„Keď vystrelia jedovatý šíp, tak väčšinou len pred médiami. Keď sú s nami, tak ide o normálny vyšetrovací úkon a nezaznamenali sme žiadne problémy."

Nebojíte sa niekedy, že sa vám niečo stane?

„Počítam s tým. Stačí jeden prípad, aby vás niekto začal naháňať, a my ich tu robíme veľa."

Na ktorý prípad ste najviac hrdý?

„Na viaceré. Ale najmä na jeden z nich, o ktorom si všetci mysleli, že nebude problém ho vyšetriť zavlečenie. Na začiatku sme mali jeden jediný dôkaz výpoveď. Som hrdý aj na to, že sa nám podarilo aspoň sčasti vyriešiť okolnosti objednávky vraždy Remiáša. Ale na ten najvýznamnejší prípad ešte len čakám."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 816
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 057
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 257
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 993
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 694
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 508
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 293
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 596
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 490
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 578
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pritlačená župa odkryla odmeny. Priemerne 1 037 eur na úradníka

Otázky nestačili, zabral až slobodný prístup k informáciám.

Košický župan Rastislav Trnka.
POZNÁMKA

Prešľap župy s odmenami je nepochopiteľný

Odpoveď kraja bola všetko iné, len nie priesvitná a zrejmá.

Úrad Košického samosprávneho kraja.
Marián Pouchan oceňuje pomoc starostky Malej Lodiny Adriány Fečkovej.
Nástroj na plašenie kormoránov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop