školách študovalo 4023 občanov SR, a o rok neskôr 5 614, v tomto školskom roku 2002/03 evidujú v ČR už 7 672 vysokoškolských študentov zo SR. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytol Jan Hraba zo štátneho Ústavu pre informácie vo vzdelávaní. Podľa údajov z októbra 2002, na všetkých českých vysokých školách evidovali spolu 231 705 študentov. Okrem občanov SR v Česku študuje na vysokých školách aj ďalších 4 388 cudzincov.
Mladí ľudia zo Slovenska majú tradične veľký záujem o lekárske fakulty a techniku, desiatky Slovákov sú na umeleckých vysokých školách a veľa záujemcov sa každoročne hlási na štúdium jazykov a humanitných odborov.
Na lekárskej fakulte v Olomouci evidujú 350 poslucháčov zo SR, medicínu v Brne študuje 316 Slovákov a lídrom je 1. lekárska fakulta Univerzity Karlovej (UK) v Prahe s 591 slovenskými poslucháčmi. Dovedna päť lekárskych fakúlt UK má až 918 slovenských študentov. Najväčší záujem spomedzi vysokých škôl je o pražskú UK, kde evidujú až 2 291 študentov zo SR, a Masarykovu univerzitu v Brne s 1 197 slovenskými študentmi.
"Slovenskí študenti úroveň našej vysokej školy v žiadnom prípade neznižujú," povedal hovorca UK v Prahe Václav Hájek. Vedenie najstaršej českej univerzity už roky zastáva názor, že cudzinci - a zvlášť študenti zo SR - zvyšujú na fakultách súťaživosť, a tým aj nastavenú latku kvality. Podľa hovorcu UK, najmä na lekárske fakulty prichádzajú zo Slovenska talentovaní stredoškoláci. "Na skúšky sú veľmi dobre pripravení," dodal.
Slovenskí študenti na českých verejných vysokých školách školné neplatia. Tzv. štatút českého študenta získavajú vtedy, ak absolvujú prijímacie skúšky v českom jazyku a získajú rozhodnutie o prijatí. Nejde ale len o privilégium pre občanov SR. "Týka sa to ktoréhokoľvek cudzieho štátneho príslušníka. Najviac je samozrejme slovenských študentov," povedal Václav Hájek z UK v Prahe. Študenti zo SR po prijatí na štúdium väčšinou získajú aj ubytovanie na vysokoškolskom internáte. Vo vyšších ročníkoch už ale vzdialenosť školy od miesta ich trvalého bydliska, respektíve čas, potrebný na cestu do školy, nie sú rozhodujúce. Pri schvaľovaní žiadosti sa posudzuje aj prospech a prípadná vedecká činnosť študenta, vysvetlil hovorca UK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.