poslancami londýnskeho parlamentu v prejave, ktorý politickí analytici označili za rozhodujúci.
Blair musí totiž presvedčiť poslancov i verejnosť, že jeho zásadné stanovisko v otázke Iraku, ako aj podpora USA sú správne. Poslancom pripomenul, že rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1 441 vyzýva na úplné, bezpodmienečné a okamžité odzbrojenie, teda nie na desať-, 20- či dokonca 50-percentné, ale stopercentné odzbrojenie.
Veľká Británia sa v pondelok pripojila k USA a Španielsku a predložila BR OSN návrh novej rezolúcie, v ktorá by umožnila použitie sily na odzbrojenie Iraku.
Blair v prejave odmietol francúzsko-nemecký plán na mierové odzbrojenie so slovami, že by bolo absurdné myslieť si, že zbrojní inšpektori nájdu zakázané zbrane bez pomoci Bagdadu. "Teraz je čas, aby sa rozhodol," vyhlásil Blair. "Skôr pasívna ako aktívna spolupráca nefunguje. Spolupráca na procese, ale nie na jeho podstate, nefunguje." Podľa ministerského predsedu iracký prezident Saddám Husajn vytrvalo odmieta jasne a dôkladne deklarovať, čo sa stalo so zbraňami hromadného ničenia. Tým, ktorí tvrdia, že sa Británia ženie do vojny, premiér odkázal: "Uplynulo 12 rokov odvtedy, ako Saddám Husajn súhlasil s odzbrojením. Dokonca ešte aj dnes ponúkame Saddámovi, aby dobrovoľne odzbrojil v súlade s rezolúciou OSN, ešte aj dnes sme pripravení urobiť krok navyše, aby sme dosiahli odzbrojenie mierovou cestou. Nechcem vojnu," dodal Blair.
Britský premiér sa ocitol v kritickom bode - nielen väčšina verejnosti, ale aj mnohí členovia vládnucej Labouristickej strany nesúhlasia s vojnou proti Iraku a viackrát naznačili, že budú hlasovať proti nej. Parlament bude o Blairovom prejave diskutovať až dnes a po skončení debaty pristúpia poslanci k hlasovaniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.