hlasy aspoň deviatich z jeho 15 členov. Dôležité je tiež, aby žiadny z piatich stálych členov rady (USA, Británia, Francúzsko, Rusko, Čína) nevyužil svoje právo veta.
Kto vojnu podporuje:
USA/Británia/Španielsko - Tieto tri krajiny v pondelok Bezpečnostnej rade OSN predložili návrh novej rezolúcie, v ktorej by sa uvádzalo, že Bagdad premárnil "poslednú šancu" odzbrojiť mierovou cestou.
Bulharsko - Sofia patrí v BR OSN medzi najzapálenejších stúpencov amerického postoja k irackej kríze. Bulharská vláda už otvorila svoj vzdušný priestor vojenským lietadlám USA a ich spojencom pre prípad ozbrojenej operácie.
Kto vojnu odmieta:
Čína/Rusko - Čína nevidí žiadny dôvod, prečo by mala BR OSN schvaľovať ďalšiu rezolúciu o Iraku. Presadzuje, aby sa kríza riešila mierovou cestou a aby diplomati sústredili svoje sily práve na tento variant. Moskva a Peking podporili francúzsky návrh. Ruskí predstavitelia uviedli, že nie je potreba použiť proti Iraku silu, a trvajú na tom, aby ďalej pokračovali inšpekcie zbrojných tímov OSN, ktoré v krajine hľadajú zakázané zbrane.
Francúzsko/Nemecko - obe krajiny sa vyjadrili dôrazne odmietavo k návrhu novej rezolúcie a k posunu k "vojnovej logike". Paríž a Berlín ponúkli protinávrh na rozšírenie zbrojných inšpekcií.
Sýria - Sýria už oznámila, že bude hlasovať proti novej rezolúcii.
Mexiko - Odmietavý postoj Mexika k vojne, ktorý minulý týždeň prezradil prezident Vincente Fox španielskemu premiérovi Josému Maríovi Aznarovi, bol pre Washington nepríjemným prekvapením.
Nejasný postoj k rezolúcii:
Angola - Podľa pozorovateľov sa Angola odkláňa od priaznivého postoja k rezolúcii, nakoľko jej predstavitelia vyhlásili, že chcú od Washingtonu dostať vysvetlenie, na čo je vlastne potrebná.
Kamerun - Nie je ešte rozhodnutý o tom, či rezolúciu podporí. Jeho predstavitelia uviedli, že musia text najprv dôkladne preskúmať a potom sa k nemu vyjadria.
Chile - Hoci sa Chile verejne stavia za francúzsky návrh posilnenia inšpekcií namiesto vojny, pozorovatelia predpokladajú, že pri konečnom hlasovaní sa prikloní na stranu Washingtonu.
Guinea - Guinea uviedla, že je proti silovému riešeniu v irackej otázke bez súhlasu BR OSN. Zbrojní inšpektori by mali podľa nej dostať viac času, aby mohli vykonať svoju prácu.
Pakistan - Ani Pakistan ešte nemá vyhranený postoj k druhej rezolúcii. Skôr než podá oficiálne vyjadrenie, chce návrh dokumentu bližšie preštudovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.