Konferedácie odborových zväzov v Bratislave práve odsúhlasilo vyhlásenie krízového stavu. Po pár minútach vyšli usmiati odborárski bossovia medzi novinárov.
"Krízový stav znamená istú etapu prípravy štrajku," povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor. Druhou etapou je štrajková pohotovosť, pri ktorej štrajkový výbor rozhodne, kedy bude štrajk a akou formou sa uskutoční. "Keby som to povedal inými slovami, teraz sme tehotní na štrajk, potom budeme v deviatom mesiaci a potom porodíme," prirovnával Ivan Saktor stav odborov.
Odborárom sa nepáči prístup vlády k Zákonníku práce. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník so svojím tímom vypracoval rozsiahlu novelu. Už deväťkrát sa odborári stretli s vládou a zamestnávateľmi. Pri posledných rokovaniach sa už zdalo, že všetci spejú k dohode. Premiér Mikuláš Dzurinda v utorok hovoril, že sa podarilo dohodnúť o deväťdesiatich percentách pripomienok, ktoré vzniesla Konfederácia odborových zväzov.
"Slovensko je plné politikov, ktoré neovládajú matematiku," reagoval včera Saktor. Podľa neho mali odborári sedemdesiat výhrad a na najbližšom rokovaní tripartity bude ešte stále 39 rozporov, z toho 28 neprekonateľných. "Ak sme dosiahli takýto výsledok v rámci rokovaní, nemôže to byť deväťdesiat percent úspechu. Takéto niečo sa môže vyhlásiť len preto, že je istý strach z mobilizácie ľudí," tvrdí Saktor.
Ministerstvo práce reagovalo vyhlásením, že prístup odborárov je pokusom o úplne zbytočné vyhrotenie situácie, na ktoré ministerstvo nepristúpi. Na najbližšom rokovaní tripartity sa podľa ministerstva bude hovoriť o sporných bodoch a vláda aj zamestnávatelia prídu s kompromisnými riešeniami. "Snaha o vytvorenie vyumelkovaného tlaku je snahou o vyprovokovanie nedohody. Kroky Konfederácie odborových zväzov smerujú k poskytovaniu zámienky na vyvolanie konfliktu," píše sa vo vyhlásení ministerstva. Saktor totiž po sneme povedal, že s vládou odbory už nebudú rokovať inak ako pod tlakom.
Zatiaľ nie je isté, kedy by mohli odbory vyhlásiť celoštátny štrajk. Sociológovia pochybujú, že sa to odborom podarí, lebo nemajú takú podporu, aby sa na celom Slovensku zastavila práca. Saktor však nevylučuje, že bude aj "taliansky model". V Taliansku nedávno štrajkovalo päť miliónov zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.