krajanský zákon veľký efekt.
„Nepredpokladal som, že tu položím na stôl 13-stránkový text a budem žiadať, aby s ním Slovensko súhlasilo," povedal Kovács po rokovaní. Cieľom stretnutia bolo podľa neho očistiť vzájomné vzťahy od nedorozumení a omylov, ktoré celý problém zaťažujú. „Vysvetlil som náš spôsob myslenia ohľadom zákona a nečakal som na odpoveď," dodal.
Kukan odmietal odpovedať na otázky novinárov ohľadom slovenského stanoviska k novej verzii zákona o zahraničných Maďaroch. V zhode s Kovácsom tvrdil, že ide o maďarský zákon, ktorý je vnútornou záležitosťou Maďarska. „My ho nechceme vylepšovať," povedal Kukan. Dodal, že sa vyjadriť nemôže, pretože slovenská strana nový návrh textu zákona ešte nedostala.
Podľa Kovácsa ho slovenská strana dostane onedlho, cieľom však nie je to, aby bola o zákone podpísaná dohoda. „Nám postačí, ak bude zákon pre Slovensko akceptovateľný." Kovács zároveň neodmietol, aby sa o podpore menšín a prípadne o zákone rokovalo v medzištátnej komisii, ktorá vznikla na základe základnej bilaterálnej zmluvy.
„Bilaterálna zmluva a krajanský zákon sú dve rozličné veci. Prvá obsahuje to, ako sa Slovensko a Maďarsko postarajú o menšiny, ktoré žijú na ich území. Zákon je o tom, ako sa Maďarsko postará o maďarské menšiny v susedných štátoch." Kovács tak naznačil Kováč určitý rozdiel medzi slovenským a maďarským stanoviskom.
Na otázku SME, či sa zmenilo niečo na slovenskom stanovisku, že najlepšie by bolo krajanský zákon zrušiť, Kovács odpovedal: „Tento názor sa tu teraz vôbec neobjavil."
Takzvaný maďarský preukaz má podľa údajov Zväzu pre spoločné ciele už 63 tisíc občanov Slovenska.
Autor: pm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.