Pôsobnosť stavebného úradu
vrátane vyvlastňovacieho konania prechádza z okresných úradov na obce. Túto oblasť bude mať na starosti 440 pracovníkov. Návrh zákona ustanovuje krajský úrad ako odvolací orgán vo veciach, v ktorých v správnom konaní v prvom stupni koná obec ako stavebný úrad. Umožnila to novela stavebného zákona, ktorú včera prijal parlament.
Poslanci schválili, aby rozhodnutia o vyvlastnení súkromného majetku občanov a právnických osôb vo verejnom záujme a pre potreby investorov podpisoval starosta, respektíve primátor. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja však malo k návrhu pripomienky, keď tvrdilo, že prechod pôsobnosti v oblasti vyvlastňovacieho konania z okresných úradov na obce nie je v celospoločenskom záujme, pretože obce, napríklad v prípade nevyhnutnosti vyvlastňovať pre akcie presahujúce ich hranice, nedisponujú dostatočnými personálnymi, či inými kapacitami.
Minister životného prostredia László Miklós, ktorý novelu predložil, upozornil na skutočnosť, že v prípade, že by na okresných úradoch zostala oblasť vyvlastňovania a odvolacie konanie, na obciach by sa stavebnému poriadku venovalo okolo 200 ľudí. Takýto počet pracovných miest považuje za nedostatočný, pričom ani viac ako 400 pracovníkov na vyše 2900 obcí nie je podľa neho ideálnym stavom.
Poslanci podporili aj návrh, aby náklady preneseného výkonu štátnej správy štát uhrádzal obci priamo prostredníctvom príslušného okresného úradu. Rovnako súhlasili s tým, aby prerokovanie a posúdenie zadania územného plánu zóny pre obce vykonával krajský
úrad tak, ako je to pri posudzovaní územného plánu obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.