názorov európskych krajín na krízu v Iraku. Varoval, že zlepšovanie existujúcich európskych štruktúr či zmlúv neposilní jednotu EÚ a jej postavenie na medzinárodnej scéne, ak bude chýbať politická vôľa na presadzovanie spoločných stanovísk.
"V maastrichtskej zmluve o EÚ sme v dobrej viere prijali záväzok čo sa týka spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Dnes sme veľmi ďaleko za plnením tohto záväzku," vyhlásil Giscard v otváracej reči plenárnej schôdze.
Podľa zmluvy o EÚ majú členské štáty koordinovať svoju zahraničnú politiku. Ak by krajiny konzultovali so svojimi partnermi pred prijatím svojich stanovísk a ak by existovala vôľa všetkých po spoločnom stanovisku, mohla by hrať Európa v irackej kríze rozhodujúcu úlohu, zdôraznil predseda Konventu. "Nerobme si ilúzie. Samotné zlepšenie štruktúr, ktoré ustanovila maastrichtská zmluva, nebude stačiť na to, aby mala únia na medzinárodnej scéne silnejší a jednotnejší hlas, ak bude chýbať politická vôľa a prirodzená potreba konzultovať s európskymi partnermi," varoval Giscard.
Členov Konventu vyzval, aby sa nedali odradiť nezdarmi a nezhodami EÚ v zahraničnej politike. "Našou povinnosťou je dokončiť našu misiu včas. Nedajme sa rušiť pri našej práci, nerezignujme," vyzval bývalý francúzsky prezident na úvod plenárneho zasadnutia. Delegáti začali následne diskutovať o prvých siedmich navrhovaných článkoch ústavy EÚ, ktoré sa týkajú okrem iného cieľov únie a spoločných hodnôt. V piatok bude diskusia pokračovať o článkoch 8-16 o rozdelení kompetencií. Predsedníctvo tiež delegátom Konventu predstaví návrhy ďalších článkov týkajúcich sa okrem iného právnych nástrojov EÚ. Za Slovensko sa na tomto plenárnom zasadnutí zúčastňujú všetci riadni členovia Konventu - za vládu Ivan Korčok a za parlament Ján Figeľ a Irena Belohorská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.