Otázka:
Po niekoľkomesačnej známosti so ženatým mužom som otehotnela a všetko nasvedčuje tomu, že nastávajúci otec môjho dieťaťa otcovstvo uznať dobrovoľne nemieni. Aj preto, že ide o kolegu z práce, nerada by som spôsobovala nejakú aféru, ale ako mám postupovať v prípade, že otcovstvo nepodpíše?
Zn.: Určenie otcovstva
Odpoveď:
Zákon o rodine ustanovuje tri tzv. domnienky otcovstva. Domnienky preto, lebo otcovstvo sa nedá určiť s absolútnou istotou, iba s určitou, aj keď vysokou mierou pravdepodobnosti. Prvá domnienka ustanovuje, že za otca dieťaťa sa považuje manžel matky. Táto domnienka svedčí o manželovi matky dokonca aj po rozvode, ak sa dieťa narodí v čase do uplynutia trojstého dňa od právoplatnosti rozvodového rozsudku a matka sa medzitým nevydala. Podľa druhej domnienky sa za otca považuje už, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Musí sa urobiť pred príslušným okresným úradom, v ktorého matrike je alebo bude dieťa zapísané. Takto sa môže určiť otcovstvo aj k ešte nenarodenému dieťaťu, ak je už počaté. Ak teda dôjde k súhlasnému vyhláseniu rodičov ešte pred jeho narodením, zapíše sa otcovstvo voči dieťaťu do matriky až po jeho narodení. Ak takto označený muž otcovstvo neuzná, čo môže byť váš prípad, môžete podať návrh na príslušný okresný súd, v obvode ktorého bude mať vaše dieťa trvalé bydlisko, aby určil otcovstvo. Súd ho určí podľa tretej domnienky, podľa ktorej sa za otca dieťaťa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neuplynulo menej ako 180 a viac ako 300 dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. Ak označený pravdepodobný otec otcovstvo neuznáva, bude treba vykonať krvné testy, prípadne testy na DNA. U detí možno krvnú skúšku vykonať až po dosiahnutí jedného roku ich veku.
Odkazy:
Zn.: Pozor na premlčanie
Najdôležitejšie pre vás je dávať si pozor na uplynutie premlčacej doby, ktorá je podľa nášho Občianskeho zákonníka trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Po jej uplynutí by totiž už bolo vymáhanie dlhu veľmi zložité. Aj vo vašom prípade plynie premlčacia lehota odo dňa, keď mala byť pôžičky podľa zmluvy vrátená. Vyzvite dlžníka na vrátenie dlhu a upozornite ho, že inak ho budete musieť žalovať na súde. Pokiaľ by ste sa nechali zastupovať advokátom, celá záležitosť by sa spolu so súdnymi poplatkami pre vášho kamaráta poriadne predražila. Dbajte tiež na to, aby dlžník znovu uznal svoj dlh písomným prehlásením. Takéto prehlásenie predlžuje premlčaciu dobu na desať rokov do dňa uznania, čím sa zlepšujú vaše šance na vymáhanie požičaných peňazí.
Zn.: Kúpna zmluva v tiesni?
Za tieseň možno vo všeobecnosti považovať taký stav osoby (hospodársky či sociálny), v ktorom sa táto ocitla, ak tento stav dolieha na ňu takým závažným spôsobom, že obmedzuje jeho inak slobodnú vôľu rozhodovania do tej miery, že uzavrie zmluvu pre ňu nápadne nevýhodnú, ktorú by inak, nebyť tohto stavu, neuzavrela. Tieseň je objektívny stav, nie je preto významný dôvod a pôvod takého stavu, do ktorého sa mohol účastník zmluvy dostať aj vlastným pričinením. Nevyžaduje sa teda, aby tieseň vyvolal alebo o nej vedel druhý účastník zmluvy, stačí ak už v čase uzavretia zmluvy tieseň u predávajúceho alebo kupujúceho existuje. Zmeny, ktoré nastanú po uzavretí zmluvy sú z tohto hľadiska právne bezvýznamné.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.