pravdu a i preto patrí návšteva koncertov k našim najčastejším a najobľúbenejším kultúrnym aktivitám a pre väčšinu z nás je vždy krásnym sviatkom.
Nielen odborníci ale samozrejme i bežní hudobne vzdelanejší návštevníci koncertov veľmi dobre vedia, že príprava na túto udalosť je náročnejšia ako na ktorékoľvek iné kultúrne podujatie. Náš zážitok z koncertu bude totiž oveľa hodnotnejší, ak sa naň predom už doma teoreticky pripravíme. Aj tak, že v literatúre, napríklad vo vhodných sprievodcoch po koncertoch, vyhľadáme podrobnejšie informácie o hudobných skladateľoch a ich dielach ,ktoré orchester uvedie.
Pomocou takejto dôkladnejšej prípravy sa nám potom nestane ani to, že to budeme práve my, ktorí sa "strápnime" potleskom v nevhodnom čase, napríklad v pauze po jednotlivých vetách skladby. Aplauz nasleduje až po uvedení celého diela. V opere ale i v koncertných sieňach nie je zvláštnosťou vidieť neraz medzi poslucháčmi i hudobných zasvätencov s partitúrami v rukách.
Väčšine návštevníkov však bude podistým úplne stačiť, ak im v rukách budú chýbať divadelné ďalekohľady, ktoré do koncertných siení zásadne nepatria. A tiež vrecúška s cukríkmi či keksíkmi, pretože jedným z takmer neodpustiteľných hriechov je, ak niekto z publika ruší orchester protivným šuchotaním obalmi. Tento zlozvyk treba, mimochodom, konečne vykoreniť aj z iných kultúrnych podujatí. Koncertní umelci vám potvrdia i to, že v snahe podať maximálne výkony ich často veľmi nepríjemne ruší aj vytrvalejší kašeľ, kýchanie a smrkanie, preto by skutočný priateľ hudobnej klasiky mal návštevu koncertu zvážiť a odložiť na čas, keď akútne ochorenie dýchacích ciest odznie. S výnimkou výchovných koncertov, či hudobných produkcií, určených špeciálne pre deti, je vhodné predom premyslieť, najmä pri časovo náročnejšom programe koncertu, či nebude múdrejšie nechať drobizg doma. Aj zvedavé otázky, smiech či plač malých detičiek umelcov a iných návštevníkov koncertu vyrušujú. Koncert vážnej hudby je významnou sviatočnou spoločenskou udalosťou, ktorá nám diktuje i vhodnú slávnostnejšiu garderóbu.
Koncerty modernej hudby, džezové či pop muzic, nemajú, samozrejme, takú prísnu etiketu ako klasické. Garderóba je ležérnejšia, napriek tomu by sme mali prísť v čistom slušnom oblečení. Doma netreba zabudnúť ani ohľaduplnosť voči okoliu. Najnepríjemnejší je na koncertoch obľúbených hudobných skupín nedostatok sebareflexie, keď i mutujúci adolescent "zavýja" slávne pesničky vedno so spevákom a bezohľadne tak kazí zážitok z koncertu zúfalému širšiemu okoliu. Juniorskejšiemu publiku pop umelci nebudú zazlievať ani spontánnejšie prejavy sympatií, dupot, piskot či výkriky. Štverať sa však na pódium, či obhadzovať svoje idoly kyticami a darčekmi, tobôž v škatuľkách s ostrými hranami môže byť dosť riskantné. Kým na koncertoch pop muzic možno kvety odovzdať spevákom i z hľadiska, vo vznešenejšom prostredí koncertných siení je elegantnejšie zveriť odovzdanie kytice personálu v službe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.