je výsledkom dlhodobého vývoja. Pokúsime sa nahliadnuť do histórie policajných orgánov, zameriame sa na Francúzsko. Práve tu sa odohrali najvýznamnejšie vývojové etapy polície.
Už v starom Egypte si vývoj vynútil existenciu policajných prefektov. Ešte pred našim letopočtom na dodržiavanie zákonov dbali takzvaní "sabheir seker" - prísni šerifovia. Aj v starej Číne mali strážcovia poriadku veľký vplyv najmä na chudobnejšiu vrstvu obyvateľstva. Na území dnešného Mexika a Strednej Ameriky kedysi žili Aztékovia, ktorí dbali na dodržiavanie poriadku v krajine. Prenasledovali najmä zlodejov a falšovateľov mincí, ktorých bolo neúrekom.
Nenahraditeľnú funkciu tejto inštitúcie dokazuje aj jej samotný názov, ktorý sa používa na celom svete. Slovo polícia má grécky pôvod, polis v preklade znamená mestský štát. Z etymologického hľadiska tvorí polícia s justíciou nerozlučnú dvojicu. Mestá prvý raz rozdelili na policajné okrsky Gréci. Odvtedy dozerajú na poriadok v jednotlivých mestských častiach okrskári. Množstvo účinných opatrení zaviedli starovekí Rimania, na poriadok v mestách dohliadali magistrátni úradníci V každom policajnom okrsku mal prefekt k dispozícii inšpektorov, strážnikov a udavačov.
Po nástupe feudalizmu došlo k značnej degradácii justície. S príchodom novej feudálnej triedy získalo pár ľudí neobmedzenú moc a konali podľa vlastnej vôle. Dôkladnejšia reforma súdnictva sa uskutočnila v roku 1254 vo Francúzsku za vlády Ľudovíta IX. Jazdecká polícia vykonávala pravidelné obchôdzky, celá hliadka pozostávala zo 60-tich seržantov. Napriek intenzívnej akcii sa nepodarilo nastoliť poriadok v Paríži, hranice zákona sa bežne prekračovali pred ich nosom. Celková situácia sa vo Francúzsku zlepšila až po nástupe panovníka Ľudovíta XIV. Nazývali ho aj "Kráľ Slnko". Za hlavného policajného komisára vymenoval v roku 1667 Nicolasa de La Reynieho. Zabezpečil pravidelný odvoz odpadkov, dal vydláždiť ulice a postaviť vyše 3-tisíc pouličných lámp. Po celom meste hliadkovalo nepretržite 50 poručíkov a strážnikov. Polícia sa zamerala na udržiavanie poriadku, úplne sa oddelila od justície. Policajný komisár prikročil aj k prvému serióznemu prieskumu kriminality. Odhalil nehanebný zločin kráľovej milenky madame de Montespan. Výsledky policajného komisára boli stále viac hmatateľné a môžeme hovoriť už o zrode modernej polície. Funkcia policajného komisára sa ku koncu starého režimu vyrovnala funkcii ministra vnútra. V tom čase sa v Paríži vytvorila hustá sieť výzvedných mušiek.
V roku 1789 vypukla Veľká francúzska buržoázna revolúcia. Funkcia hlavného policajného komisára sa nedala kúpiť, kandidáti podliehali prísnemu výberu. Situácia sa rýchlo zmenila k horšiemu, dochádzalo k rýchlym zmenám. Revolučný Výbor sa dopracoval k diktátorským metódam. Ani najvyššej výkonnej moci, akou bolo direktórium, sa nepodarilo nastoliť poriadok. Ministerskú funkciu si podávali z ruky do ruky, vystriedalo sa 9 ministrov za tri roky. Posledným ministrom bol Joseph Fouché, tajne financoval z ministerskej pokladnice mladého korzického generála Napoleona Bonaparteho. Vďaka financiám, ktoré Napoleon získal, sa mu podarilo uskutočniť prevrat.
Spoločenská situácia sa vyvíjala, vývoj polície sa však akosi oneskoril. V roku 1813 veľký sukničkár, vagabund a klamár Francois Vidocq založil verejnú bezpečnosť. Patril k hlavným pilierom napoleonského režimu. Po páde Napoleona I v roku 1816 narafičil atentát Ľudovíta XVIII, udržiaval ho tak v nepretržitej obave o trón. Bol taký prefíkaný, že sa ho nikomu nepodarilo zhodiť z funkcie. Zotrval v nej aj za vlády Bourbonovcov, Napoleona III., ktorý značne zmenil organizačnú štruktúru polície. Bez problémov prežil aj vládu Karola X. a Ľudovíta Filipa. Bol skazený a skorumpovaný, napriek tomu vo svojej funkcii zotrval do roku 1848.
Od polovice 19.storočia polícia tvrdo zasahovala proti pracujúcim, najmä z chudobnejšej vrstvy. V roku 1900 na 8000 žandárov pripadalo desaťkrát toľko zločincov. Poriadok sa nepodarilo nastoliť seržantovi Bertillonovi. Výsledky nedosiahol ani ministerský predseda Georges Clemenceau. Štátnu políciu na solídnej úrovni úspešne vybudoval maršál Philippe Pétain. Vzniklo ministerstvo vnútra, všetky policajné oddelenia sa dostali pod jednotný systém. Významné etapy vývoja štruktúry policajných orgánov sa odohrali vo Francúzsku. Systém riadenia policajných orgánov, kde kľúčovým riadiacim orgánom je ministerstvo vnútra sa s menšími obmenami zachoval dodnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.