91
Podľa hovorcu spoločnosti Ľubomíra Žitňana Slovnaft pritom od začiatku tohto roka po postupnom zvyšovaní cien ropy viacerými úpravami zdvihol cenu benzínov o 0,90 Sk/l, zatiaľ čo u nafty sa zdraženie dostalo až na úroveň 1,80 Sk/l. "K aktuálnemu zdraženiu nafty sme pristúpili potom, čo sa za posledné tri dni ropa na svetových trhoch vyšplhala na dlhodobo najvyššiu cenu 34 USD/barel. Celofebruárový cenový priemer ropy máme vyčíslený na úrovni 32,5 USD/barel, čo je najvyššia hodnota za posledných 27 mesiacov. Z výrobkov pritom na svetových trhoch dynamickejšie rastú hlavne ceny
nafty, pretože je o ňu veľký záujem," konštatoval hovorca.
Podľa oslovených odborníkov pritom výraznejší nárast záujmu o naftu v tomto období môže súvisieť s krízou okolo Iraku a predzásobením palív pre vojenskú techniku. Svoje ale môže zohrávať aj vykurovacia sezóna, keď západná Európa využíva na tieto účely hlavne naftu.
Cena nafty na čerpacích staniciach Slovnaftu sa teda dostala na 30,90 Sk/l, čo je najvyššia hodnota od októbra 2001. Benzín s oktánovým číslom 91 zostáva na úrovni 30,40 Sk/l a 95-oktánový benzín podobne ako benzín Uni 91 je po 30,80 Sk. Liter 98-oktánového benzínu stojí na čerpačkách tejto rafinérie 33,50 Sk.
Pravdepodobnosť vytvorenia stavu, keď ceny nafty preskočia ceny benzínu, je podľa Ľ. Žitňana v slovenských podmienkach o to vyššia, že okrem vývoja na svetových trhoch je tu aj vplyv veľmi blízkych spotrebných daní. Spotrebná daň u benzínov predstavuje 12,4 Sk/l a u nafty je to len o 5 percent nižšia hodnota 11,8 Sk/l. "V okolitých krajinách je tento odskok dane benzínov oveľa vyšší. V Maďarsku viac ako 20, v Českej republike 30 a Rakúsku či Poľsku dokonca viac ako 40 percent," informoval hovorca s tým, že aj Európska únia požaduje, aby boli tieto rozdiely čo najvyššie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.