Záväzok irackej vlády splniť požiadavku OSN a zničiť rakety as
Flescher zároveň zopakoval odhodlanie Spojených štátov odzbrojiť režim irackého prezidenta Saddáma Husajna aj vojnovou cestou. "Ak OSN nebude v tomto smere konať, USA sú pripravené postaviť sa na čelo koalície krajín, ktoré si želajú odzbrojenie Saddáma Husajna," dodal.
Šéf Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) Hans Blix minulý týždeň nariadil Iraku, aby do 1. marca začal s likvidáciou rakiet as-Samúd-2, ktoré podľa odbornej expertízy prekračujú povolenú 150-kilometrovú dráhu doletu. Šéf zbrojných inšpektorov dnes vyhlásil, že ak iracká vláda túto požiadavku OSN splní, bude to znamenať "skutočné odzbrojenie". Zakázaných rakiet s doletom dlhších než 150 kilometrov je v krajine podľa Blixa "celá kopa", takže ich likvidácia bude predstavovať "významnú časť skutočného odzbrojenia".
Aj Francúzsko považuje záväzok Bagdadu zničiť rakety as-Samúd za "dôležitú etapu v procese mierového odzbrojovania". Deštrukcia týchto rakiet sa však musí začať okamžite, zdôraznil včeťra francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin. Podľa šéfa francúzskej diplomacie nie je dôvod na prerušenie mierového odzbrojovania Iraku. "Sme proti návrhu druhej rezolúcie, ako aj väčšina v Bezpečnostnej rade, vrátane Ruska," zdôraznil de Villepin. Ochota Iraku zlikvidovať rakety as-Samúd je pre Francúzsko i Nemecko dôkazom, že inšpekcie OSN prinášajú výsledky.
Veľká Británia a USA však včerajšie rozhodnutie Iraku označili za nedostatočné. Zbrojní inšpektori OSN tvrdia, že dolet rakiet as-Samúd 2 presahuje limit 150 kilometrov, povolený rezolúciami OSN. Blix dal Iraku do 1. marca čas na to, aby začal s ničením týchto rakiet a väčšiny ich komponentov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.