ktorej porazil kandidáta vládnej koalície exministra školstva Jana Sokola. Na čele štátu vystrieda exprezidenta Václava Havla.
Vyplýva to z vyhlásenia oficiálnych výsledkov hlasovania 280 zákonodarcov. Svoje hlasy Václavovi Klausovi odovzdalo 109 poslancov a 33 senátorov. Kým Klaus získal spolu 142 hlasov (o jeden hlas viac než bolo nutné), kandidát vládnej koalície Jan Sokol dostal 124 hlasov: 78 hlasov poslancov a 46 hlasov senátorov.
Vyhlásenie výsledkov privítali poslanci a senátori búrlivým potleskom. Rovnako tak odmenili krátky prejav neúspešného kandidáta Jana Sokola, ktorý víťazovi pogratuloval.
Václav Klaus sa narodil 19. júna 1941 v Prahe. V roku 1963 ukončil štúdium na obchodnej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe, odbor ekonomika zahraničného obchodu. Ekonomické vedy študoval aj v zahraničí - v Taliansku (1966) a v USA (1969). Do roku 1970 pôsobil ako vedecký pracovník v Ekonomickom ústave Československej akadémie vied. V tom čase absolvoval aj vedeckú ašpirantúru a v roku 1968 dosiahol hodnosť kandidáta ekonomických vied. V období rokov 1971 až 1986 zastával rôzne funkcie v Štátnej banke Československej, odkiaľ odišiel do Prognostického ústavu Československej akadémie vied. V roku 1991 sa na Univerzite Karlovej v Prahe habilitoval ako docent v odbore ekonómie a v roku 1995 bol menovaný profesorom pre odbor financií na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.
Klaus patril medzi výrazné postavy novembra 1989 a ako expert na problémy makroekonomiky, financií a ekonomických reforiem bol v decembri 1989 menovaný ministrom financií a v októbri 1991 navyše podpredsedom vlády ČSFR. Po voľbách v júni 1992 sa stal predsedom vlády Českej republiky. Ešte 23. júna 1992 došlo k záverečným rokovaniam medzi ním a Vladimírom Mečiarom o rozdelení štátu, kde sa dohodli, že Federálnemu zhromaždeniu navrhnú zákon o zániku federácie. Klausa opäť zvolili do funkcie premiéra v júli 1996. Demisiu na funkciu predsedu vlády podal v novembri 1997 po takzvanom Sarajevskom atentáte. Po predčasných parlamentných voľbách v júni 1998 sa stal predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. ODS uzatvorila s vládnucou ČSSD opozičnú zmluvu, na základe ktorej sa podieľala na moci v štáte. V parlamentných voľbách roku 2002 sa ODS nepodarilo zvíťaziť a zostala v opozícii. V. Klaus nebol nikdy členom KSČ. Po novembri 1989 sa v októbri 1990 stal predsedom Občianskeho fóra. Po jeho rozdelení vo februári 1991 bol v apríli toho istého roku jedným zo zakladateľov Občianskej demokratickej strany (ODS). Na čele ODS stál až do minuloročného decembrového kongresu strany, keď sa stal čestným predsedom strany. Václav Klaus je ženatý a má dvoch synov. Manželka Lívia Klausová je známou ekonómkou.
Novozvolený prezident ČR Václav Klaus vo svojom prvom prejave v novej úlohe poďakoval poslancom a senátorom za dôveru a ocenil, že získal hlasy naprieč politickým spektrom. Zároveň ubezpečil, že aj keď získal hlasy iba 142 zákonodarcov, bude zastupovať všetkých 200 poslancov a 81 senátorov, ako aj všetkých občanov krajiny. "Vašej dôvery si nesmierne vážim a viem, že ju nesmiem sklamať," zdôraznil Klaus. Sľúbil, že bude konštruktívne spolupracovať s vládou a parlamentom s cieľom posilniť dôveru občanov voči štátu a jeho inštitúciám.
"Chcel by som ubezpečiť všetkých občanov Českej republiky, že si plne uvedomujem, čo táto najvýznamnejšia štátna funkcia znamená, a že som pripravený, aby som v tejto funkcii nikoho z desiatich miliónov našich spoluobčanov nesklamal," poznamenal budúci najvyšší český ústavný činiteľ v Španielskej sále Pražského hradu, kde spoločná schôdza Poslaneckej snemovne a Senátu prebiehala. Klaus v prejave poďakoval za pomoc aj svojim najbližším a manželke Lívii, z ktorej sa teraz stáva prvá dáma.
Václav Klaus sa stane prezidentom ČR až v momente zloženia ústavou predpísaného sľubu. K tomu by malo dôjsť na budúcej spoločnej inauguračnej schôdzi 7. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.