ktoré sa venujú aj zdravotnej výchove rómskej menšiny. Žiaľ, zdravotnou osvetou sa zaoberajú viac-menej iba okrajovo.
V nadácii InfoRoma podľa slov koordinátorky projektov Ingrid Repovej predstavuje zdravotná oblasť asi len desatinu všetkých projektov. V minulosti sa napríklad vyvíjali malé aktivity v niekoľkých obciach na východnom Slovensku, v rámci ktorých sa realizovali osvetové a výchovno-vzdelávacie programy pre miestne komunity. Okrem prednášania teórie pomáhali aktivisti zlepšiť ich situáciu napríklad hĺbením studní či stavbou plechových toaliet. Vlani zas InfoRoma získavala informácie o zdravotnom stave žien a detí v chudobných komunitách Slovenska, pričom závery výskumu sa momentálne spracovávajú. Po jeho vyhodnotení by mali nasledovať konkrétne aktivity v tejto oblasti.
Nadácia ETP sa zas venuje problematickému Spišu, kde pôsobia v niekoľkých obciach komunitní aktivisti ako akási spojka medzi rómskymi občanmi a samosprávou. Avšak iba v jedinej - Rudňanoch - sa rozvíja projekt asistenta pediatra. Podľa slov komunitného aktivistu Karla Nováka, ktorý v obci pôsobí, asistujú od jesene miestnemu detskému lekárovi dve ženy z miestnych komunít. Vďaka nim sa už podarilo zlepiť očkovanie miestnych detí.
"Naším cieľom je vyškoliť tieto asistentky za pomoci Červeného kríža v kurze prvej pomoci tak, aby mohli dostať k dispozícii lekárničku a byť nápomocnými priamo vo svojej komunite. Už teraz vďaka kontaktu s pediatrom napomáhajú jej členom s poradenstvom a pôsobia osvetovo," hovorí Karel Novák, podľa ktorého má nadácia ETP ambíciu projekt asistenta lekára rozšíriť čoskoro aj na ďalšie obce.
Žiaľ, podobné aktivity sa rozbiehajú iba veľmi pomaly. Samotný Úrad splnomocnenca vlády na riešenie problémov rómskej otázky začal iba vlani s pilotným programom v tejto oblasti. Od augusta pôsobia v 18 slovenských obciach sociálni terénni pracovníci z radov Rómov i Nerómov, ktorým sú nápomocné štyri desiatky terénnych pomocníkov - zväčša z radov miestneho obyvateľstva. Ich cieľom je zlepšiť životné podmienky Rómov v osadách, pričom sa venujú predovšetkým občanom žijúcim v takzvanom sociálnom vylúčení. V pracovnej náplni majú aj riešenie hygieny a prezentácie zdravého spôsobu života.
Ako nás informovala Ing. Jana Garajová, koordinátorka pre sociálnu oblasť a zdravotníctvo Úradu vlády SR, terénni sociálni pracovníci pôsobia predovšetkým na východnom Slovensku - v okresoch Spišská Nová Ves, Sabinov, Prešov, Vranov nad Topľou a Gelnica. Pri výbere so šesťstodvadsať existujúcich rómskych osád zohrávala hlavnú úlohu predovšetkým početnosť ich komunít. Preto sa projekt rozbehol práve v Jarovniciach, Markušovciach, Rudňanoch, Svinej a ďalších obciach východného Slovenska.
Terénnych sociálnych pracovníkov a ich pomocníkov financuje štát prostredníctvom Národného úradu práce a Úradu vlády. Väčšinou sú zamestnaní v rámci verejnoprospešných prác, pričom vlani sa na ich činnosť vynaložilo bezmála tri milióny korún. V tomto roku chce Úrad vlády v projekte pokračovať a sieť pracovníkov v rámci možností rozširovať. Kedy sa terénni pracovníci dostanú aj do okresu Košice-okolie, nám Ing. Garajová zatiaľ nevedela povedať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.