predajniach, no niektoré si môžeme vyrobiť aj sami. Niekedy sú to nástroje, ktoré nie je dostať v predajnej sieti alebo si improvizovanou vlastnou výrobou pomôžeme, ak je daný nástroj príliš drahý, ale často sú to nové pomôcky, ktoré uľahčujú jednotlivé úkony pri obrábaní rôznych materiálov a v kúpiť sa nedajú jednoducho preto, že sa nevyrábajú. Postupne vám budeme prinášať drobné nápady na výrobu pomôcok pre domácu dielňu, ale tiež niektoré jednoduchšie netradičné postupy, ktoré môžu významne uľahčiť prácu.
Pohodlné rezanie plechu
Ak potrebujeme narezať pásiky plechu, ktoré sa nedajú nastrihať nožnicami, upevníme si tabuľku plechu medzi dve silnejšie bukové doštičky, aby plech pri rezaní nepružil. Aby pri rezaní následkom rezonancie nevznikali nepríjemné zvuky, na horný okraj pripneme kancelársku svorku na spisy. Takto nemusíme ani rezaný plech pridržiavať a obe ruky sú voľné na prácu.
Predĺženie životnosti pílky na kov
Jediný vylomený zub spôsobí skazu ďalších, ktoré postupne preberajú nadmerné nárazy a vylamujú sa. Ak zistíme v zuboch pílky akékoľvek nepresnosti a nepravidelnosti, vybrúsime túto časť brúskou s malým priemerom. Tak ušetríme najbližší dobrý zub a nie je dôvod na ďalšie vylamovanie.
Otvory do dreva
Ak máme vŕtať do mäkkého dreva ručnou vŕtačkou presné otvory, môže sa nám stať, že celé dielo nenapraviteľne pokazíme. Vrták nemá pevné vedenie a často "ujde". Okreje dier bývajú rozstrapkané a nepekné, často aj nepresné, elipsovité. Na uľahčenie práce si môžeme zhotoviť jednoduchú šablónu z hrubšieho oceľového plechu (asi 2 mm). Pre vŕtanie otvorov najbežnejších priemerov do nej vrtákmi na kov urobíme niekoľko dier. Pri vŕtaní otvorov do dreva upevníme šablónu zvierkou k doske.
Presné kruhy
Kruhové pílkové vyrezávače k vŕtačke majú niekoľko daných priemerov. Ak potrebujeme do preglejky, sololitu, umakartu, organického skla alebo medeného či mosadzného plechu vyrezať presný otvor, môžeme si kruhový vyrezávač zostrojiť.
Z tvrdého dreva vyrežeme kotúč potrebného priemeru. Uprostred vyvrtáme otvor pre skrutku M8, ktorej hlavu do kotúča zapustíme. Hore dáme oceľovú podložku, potom perovú podložku a utiahneme maticou,ktorú môžeme zaistiť závlačkou. Na spodnú časť obvodu kotúča priskrutkujeme pomocou skrutiek do dreva s polguľatou hlavou list pílky na železo taký dlhý, aby presahoval o min. 20 mm polovicu kruhu. Vyrezávač upneme do elktrickej vŕtačky. Môžeme si vyrobiť viac vyrezávačov s rôznymi priemermi.
Plechové skoby
Na upevnenie potrubia ku trámom v pivniciach či na povalách si ľahko sami vyrobíme jednoduché plechové skoby. Veľkosť skôb a hrúbku plechu zvolíme podľa priemeru potrubia. Tabuľky plechu v rohoch nastrihneme a nastrihnuté rohy ohneme v zveráku o 90°. Strany, ktoré majú vniknúť do dreva zbrúsime do ostria, aby sa dali lepšie zatĺkať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.