rastlina dorastá do výšky len 40 cm. Najznámejší druh je H. salicornioides, ktorá kvitne žltými početnými kvietkami. Sú známe aj iné druhy, ktoré kvitnú fialovo. Sú však pomerne chúlostivé a vzácne. Hatioru môžeme pestovať klasicky v erepníku pri bohatej zálievke v polotieni alebo epifyticky. Zimujeme pri teplote 10 - 13°C.
Veľkosť: Rastlina rastie skôr do šírky ako do výšky.
Životnosť: Hatiora rastie dlhodobo.
Náročnosť: Je to v podstate nenáročná rastlina, ktorú by sme však nemali premočiť ani zabudnúť zaliať.
Dobrá rada: V obchode si vyberáme mladú rastlinu s hrubými neuschnutými vetvičkami.
Svetlo: Hatiora potrebuje dostatok svetla, vyhovuje jej umiestnenie na okennej parapete, kde na ňu môže priamo svietiť slnko.
Teplota: Rastlina má rada teplo, a tak ju pestujeme pri normálnej izbovej teplote okolo 23 °C. Počas dvoch zimných mesiacov rastline prospieva teplota 10 °C, ktorá podporí tvorbu kvetov. Je potrebné zvyšovať vzdušnú vlhkosť.
Zálievka: V lete zalievame častejšie a zeminu v kvetináči necháme do ďalšej zálievky čiastočne vyschnúť. Prebytočnú vodu z misky vylejeme a rastlinu v nej nikdy nenecháme stáť, pretože by začala hniť. Ak pestujeme rastlinu v zime pri nižšej teplote, veľmi obmedzíme alebo úplne vynecháme zálievku.
Hnojenie: Na jar a v lete rastlinu hnojíme raz za mesiac odporúčanou dávkou tekutého hnojiva pre kaktusy a sukulenty rozpusteného vo vode.
Pôda: Substrát pre sukulenty a kaktusy.
Presádzanie: Rastlinu presádzame na jar raz za dva až tri roky, ak je jej kvetináč veľmi tesný. Rastlinu neorezávame.
Množenie: Hatiora sa množí semenami ale aj vrcholovými odrezkami, ktoré zakoreňujú priamo vo vode.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.