Výskyt: Rastie na lúkach, úhoroch a pastvinách, hlavne v podhorí.
Popis: Jednoročná polocudzopasná bylina z čeľade krtičníkovitých, 5 - 30 cm vysoká s ostro pilovitými vstriecnymi vejárikovitými listami. Kvety majú bielu až fialovú korunku, na dolnom pysku so žltou škvrnou. Patrí k rastlinám značne premenlivým nielen tvarom listov ale aj zafarbením kvetov.
Zbierame: Zbierame kvitnúcu vňať (v júli a septembri). Podobne ako materina dúška, patrí aj očianka k tzv. kolektívnym druhom, ktoré pri zbere nerozlišujeme.
Účinné látky: Vňať obsahuje glykosid aukubin, trieslovinu, silicu, horčiny, flavony a iné látky.
Použitie: Droga je bez pachu a má trochu horkastú chuť, má protizápalové účinky. Čaj: v ľudovom liečiteľstve sa radí medzi očné lieky hlavne pri zápale spojiviek, slzného vaku a pri očnej únave vôbec. okrem toho sa odporúča pri zahlienení pri katare priedušiek, zápale nosných dutín, k úprave trávenia pri chorobách tráviacich orgánov (žlčníka a pod.) a pri nechutenstve. Jednu lyžičku rezanej suchej vňate zalejeme šálkou vriacej vody a necháme pol hodiny vylúhovať. Pijeme vlažný, 3 šálky denne pri vyššie uvedených problémoch. Odvar: používame pri očných zápaloch, k výplachom, na prípravu obkladov a na kúpele očí. Vhodný je aj pri zle sa hojacich ranách. Tri čajové lyžičky rezanej sušenej vňate zalejeme dvoma šálkami vody. Necháme prejsť varom a potom jednu hodinu lúhovať. Prefiltrujeme cez plátno a zlejeme do čistého pohára. Zmes na hemeroidy: 15 g žihľavy, 10 g púpavy lekárskej, 30 g rebríčka a 30 g vňate jablčníka. Jednu čajovú lyžičku zmesi sparíme v 0,25 l vriacej vody a 10 minút lúhujeme. Pijeme 2 až 3-krát denne pomaly, po dúškoch.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.