Korzár logo Korzár
Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky

Na techniku, veterinu, či do Prešova?

V dnešnom čísle Ťaháka vám ponúkame druhú časť základných informácií o vysokých školách a prijímačkách na ne. Dnes sa budeme venovať univerzitám a

ich jednotlivým fakultám s možnosťou podania prihlášky o od 31. marca a neskôr.

TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH, Košice (www.tuke.sk)

Košickej TU sme sa v minulom čísle už sčasti venovali. Oboznámili sme vás s EkF, no nedopatrením sme neuviedli informáciu, že TU má okrem iných aj Fakultu elektrotechniky a informatiky. Týmto sa zároveň vedeniu fakulty ospravedlňujeme a prinášame informácie o FEI. Na dennú formu štúdia fakulta prijme cca 800 uchádzačov o štúdium a na externú cca 200. Štúdium sa otvára v 11 študijných odboroch. Prihlášku zašlite do 30. 4. 2003. Prijímanie na štúdium sa uskutoční na základe zatriedenia uchádzačov podľa bodového hodnotenia za dosiahnuté výsledky na strednej škole. Počet bodov = (priemer za 1. až 4. ročník a maturitu) krát (koeficient za strednú školu) krát 100. Absolventi gymnázií majú koeficient 1, strednej odbornej školy technického smeru 1.3, strednej odbornej školy netechnického smeru 1.5 a učilišťa s maturitou koeficient 2. Uprednostnení budú uchádzači s menším bodovým ohodnotením. Uchádzači, ktorí z kapacitných dôvodov nebudú prijatí na daný odbor, môžu byť prijatí na iný voľný odbor uvedený v prihláške na štúdium na druhom, resp. ďalšom poradí. Rozhodnutie o prijatí je stanovené na 19. júna 2003.

Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií vyberá uchádzačov na štúdium na základe umiestnenia v kvalifikačnom rebríčku, zostaveným z výsledkov zo strednej školy so zohľadnením typu absolvovanej strednej školy. Uchádzači sa osobne priebehu prijímacieho konania nezúčastňujú. Termín prijímacieho pokračovania je daný 16.-17. júnom 2003. Uchádzači do stanoveného termínu (30.4.) na študijné oddelenie fakulty doručia prihlášku obsahujúcu odporúčanie lekára, overený výpis známok vysvedčení zo strednej školy resp. overené vysvedčenia z I. až IV. ročníka a životopis. Potrebné je aj notárom overené maturitné vysvedčenie. Študijných odborov fakulty je viacero, všetky sú akreditované.

TU ďaľej ponúka na výber maturantom Stavebnú fakultu. Prihlášky na ňu je potrebné zaslať do 30. apríla. Termín konania prijímačok dekan stanovil na 24.-26. júna. Tie budú pozostávať z písomnej prijímacej skúšky z matematiky a fyziky pre uchádzačov, ktorí nesplnili podmienky na prijatie bez prijímacích skúšok na základe výsledkov zo strednej. Kritériá na prijatie bez prijímacích skúšok budú stanovené po zohľadnení študijných výsledkov všetkých uchádzačov s prihliadnutím na zvolený odbor štúdia.

Hutnícka fakulta TU čaká na podanie prihlášky do 31. mája, prijímacie konanie sa uskutoční 19. júna 2003. Na fakultu sa dostane asi 300 študentov denného štúdia a 100 externistov na základe výsledkov zo strednej. Strojnícka fakulta je z 8 fakúlt TU najväčšia. Časť záujemcov o štúdium (80%) je prijímaná na základe výberového konania, kde sa do úvahy berú výsledky vášho pôsobenia na strednej škole. Zvyšná časť na základe prijímacej skúšky gymnaziálneho učiva matematiky a fyziky. Prihlášky môžete zasielať do 31. mája, výberové konanie je 15. júna a prijímacie skúšky sa organizujú 26.-27. júna 2003.

Fakulta výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove: výberové konanie sa uskutoční 10. júna 2003, uchádzači budú prijatí na základe výsledkov štúdia na strednej škole so zohľadnením na typ absolvovanej strednej školy, výsledky z maturitnej skúšky a známok z predmetov matematika a fyzika, ako aj dokladované úspešné riešiteľstvo olympiády z uvedených predmetov, resp. programovania minimálne v regionálnom kole. Uchádzači, ktorí nesplnia stanovené kritériá a nebudú prijatí na základe výberového konania, budú pozvaní na prijímacie skúšky. Tie budú 26. a 27. júna písomnou formou z matematiky, pričom sa už nezapočítavajú výsledky štúdia na strednej škole.

Fakulta umení TU vám na podanie prihlášky ponúka už len jeden termín a to do 31. mája. Prvý uplynul s posledným dňom novembra minulého roku. Prijímacie skúšky sa uskutočnia 1.-3. júla. Na fakulte sú tri študijné odbory a to architektúra, dizajn a výtvarné umenie.

Na všetky uvedené fakulty TU spolu s ostatnými dokladmi musíte zaslať aj administratívny poplatok 1000 korún s výnimkou Fakulty umení, kde je tento poplatok o 300 korún väčší.

UNIVERZITA VETERNINÁRNEHO LEKÁRSTVA v Košiciach, (www.uvm.sk)

Maturanti so záujmom o štúdium na tejto škole si musia podať prihlášku do 31. marca tohto roka. UVL má len dva študijné odbory, a to Všeobecné veterinárne lekárstvo (VVL) a Hygiena potravín (HP). Na VVL sa plánuje s prijatím 120 a na HP s prijatím 50 študentov. Študent si môže napísať do prihlášky len jeden odbor, prestupy z odboru na odbor nie sú možné. Študenti o toto denné 6 - ročné štúdium sa musia podrobiť prijímacím skúškam 9. a 10. júna 2003. Náhradné termíny na prijímačky nie sú možné takisto ako prijatie na UVL bez prijímacích testov. Výška administratívneho poplatku spojená s podaním prihlášky je 600 korún. K prihláške o štúdium je potrebné priložiť aj životopis a u uchádzačov, ktorí nematurujú v tomto roku aj notárom overenú fotokópiu maturitného vysvedčenia. Skúšky sú z biológie a chémie v rozsahu gymnaziálneho učiva, znalosť cudzieho jazyka sa nesleduje.

PREŠOVSKÁ UNIVERZITA so sídlom v Prešove, (www.unipo.sk)

Pred týždňom ste si mohli prezrieť krátky profil Filozofickej fakulty, dnes vám ponúkneme prehľad ostatných fakúlt s výnimkou Fakulty pedagogickej a Fakulty zdravotníctva, ktorých termín na prijatie prihlášok uplynul. Fakulta humanitných a prírodných vied stanovila termíny na podanie prihlášok dva. Prvé kolo prijímačiek sa uskutoční 2. 11. júna, na tie si však prihlášku bolo potrebné podať do konca februára. Druhé kolo je 1.-5. septembra, na tie je možné prihlášku poslať do 30. júla. Študijné odbory sú dva, a to Učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov dvojpredmetové a Učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov jednopredmetové. S prihláškou je potrebné zaslať poštovou poukážkou typu A aj poplatok 1000 korún. Na fakultu je možné dostať sa aj bez prijímacích pohovorov na základe kritérií jednotlivých katedier. Prijímacie skúšky sú písomné pre všetky odbory a študijné programy učiteľstva. Talentové a praktické skúšky musíte absolvovať pri študijných programoch telesnej, výtvarnej, hudobnej a technickej výchove. Maturanti si môžu podať na denné štúdium len jednu prihlášku. Uchádzači o druhé kolo prijímacích skúšok si podrobné informácie o študijných programoch, rozsahu a obsahu prijímacích skúšok nájdu do 30. 6. 2003 na internetovej stránke fakulty.

Na Gréckokatolícku bohosloveckú fakultu je deadline podania prihlášky 31. marca 2003. Prijímacie skúšky sa budú konať v rôznych termínoch podľa študijných odborov. 16. júna je to odbor katolíckej teológie, 17. júna odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a 18. júna sa konajú prijímačky pre študijný odbor animátor voľného času. Poplatok za prijímacie konanie je 1000 korún. Prijímacie skúšky pozostávajú z dvoch častí. Písomnú časť absolvujete zo slovenského jazyka (gramatika a štylistika na vybranú tému), náuky o spoločnosti (etika, filozofia, sociológia testová forma) a z náboženskej výchovy (cirkevné dejiny). Ústna časť pozostáva z kultúrno-spoločenského a náboženského prehľadu a tento ústny pohovor je zameraný na osobnostný profil a hĺbku záujmu o štúdium.

Pravoslávna bohoslovecká fakulta: termín podania prihlášky na štúdium je do konca marca. Prijímacie skúšky sú v dňoch 28.-29. mája 2003. K prihláške je potrebné doložiť lekárske potvrdenie o spôsobilosti na štúdium, životopis a overenú kópiu maturitného vysvedčenia a rodného listu. Požiadavky na prijímacie skúšky: rozsah Starého a Nového zákona, základy katechizmu, a dejiny cirkvi formou písomného testu. Prejdete aj osobnostným testom a dokonca praktickou skúškou spevu! Spievať na prijímačkách však pri odbore sociálna práca nebudete. S prihláškou je potrebné zaslať aj potvrdenie o zaplatení poplatku 500 Sk pre fakultu. Pri uchádzaní sa o štúdium je vítaná znalosť aspoň jedného svetového jazyka.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 4. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 5. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 6. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 8. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 1. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 5. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 6. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Môže pivo spojiť Prešov s Veľkým Šarišom?
 10. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 574
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 763
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 984
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 913
 5. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 3 889
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 641
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 3 466
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 563
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 164
 10. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 044
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohonné látky zachytávajú hasiči nornými stenami.

Pri nehode k zraneniam nedošlo.


TASR 1 h
Polícia v akcii.

Štát mali obrať o pol milióna eur.


SITA 1 h
Diviačiu hlavu s kožou v igelitovom vreci pohodil neznámy páchateľ do koterca.

Na hornom Zemplíne stále šarapatí africký mor ošípaných.


2 h
Ilustračné foto.

Majiteľovi vznikla škoda 450 eur.


TASR 7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná foto.

Najlepšie fungujúce porovnateľné štáty potrebujú podstatne menej úradov, aby dobre slúžili občanom.


2. aug
Rory Sabbatini počas tlačovej konferencie v Šamoríne.

Juhoafrický rodák reprezentujúci Slovensko získal striebro.


Sportnet 4 h

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 541 obetí.


a 4 ďalší 18 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop