vznikli a ako sa dostali na verejnosť. Denník SME však zistil, že odpočúvací systém, ktorý používajú naše bezpečnostné zložky, dodala izraelská firma Verint, ktorú na Slovensku výhradne zastupuje súkromná firma Sigin.
Systém na odpočúvanie doviezol do SIS v roku 1995 (keď bol riaditeľom tajnej služby Ivan Lexa) predseda predstavenstva Siginu Ondrej Kamas, vtedy ešte ako námestník riaditeľa Technopolu. Sigin podľa informácií SME robí údržbu celého systému dodnes.
Kamas to najprv nepoprel, dokonca povedal, že všade vo svete to robia súkromné firmy: "Neviem, čo vás na tom prekvapilo, že súkromná firma to má na starosti." Na poznámku, že predsa len ide o citlivú bezpečnostnú problematiku, povedal: "Citlivá záležitosť nevznikla u údržby, ale u tej obsluhy."
Člen Výboru pre kontrolu SIS Peter Muránsky z KDH tvrdí, že počas poslaneckého prieskumu v SIS sa o údržbe systému súkromnou firmou nehovorilo: "Skôr bol budený dojem, že celkový servis si robí SIS." Muránsky sa na to spýta na najbližšom výbore. Podľa neho SIS je malá spravodajská služba a údržbu by určite zvládla aj sama.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že oni už dávno chceli, aby sa k problémom vyjadril výrobca "a nie človek, ktorý priamo spolupracuje s touto firmou". Podľa neho systém treba zmeniť tak, aby bola vylúčená možnosť zásahu.
Systém inštalovali v čase, keď bol riaditeľom SIS Ivan Lexa. "Vôbec nafandím tomuto menu, ale veci, ktoré sa technicky objednali za éry predchádzajúcich vlád alebo aj v starom režime, sú všetky technicky zlé?" pýta sa Kamas. Dodal, že za Mečiara aj Lexu sa objednali autá BMW a vláda na nich dodnes jazdí.
O tom, že s odposluchmi narábajú bývalí eštebáci, hovorí: "Tí ľudia, ktorí boli niekedy v ŠtB a dnes nevieme, kde sú - nie sú oni väčším nebezpečím ako technici, ktorí robili v ŠtB a dnes pod kontrolou ľudí robia ďalej?" Po otázke, ako sa k zakázke v SIS dostal, ukončil rozhovor: "Tento rozhovor nebudem ďalej rozvíjať."
O hodinu neskôr Kamas zavolal na redakčný mobil a povedal, že Sigin údržbu systému určite nevykonáva.
Ondrej Kamas s rovnakým dátumom narodenia, aký má konateľ firmy Sigin, figuruje aj v Cibulkových zoznamoch ako dôverník s krycím menom Ondro. Firma má licenciu aj na obchodovanie so zbraňami.
Kamas bol dlho predsedom dozornej rady Izraelsko-slovenskej obchodnej komory, pred niekoľkými dňami ho však z nej vylúčili. Tesne pred vylúčením Kamas požiadal o uvoľnenie z funkcie.
Podľa rádia Slobodná Európa existuje podozrenie, že v izraelskom odpočúvacom systéme sú vytvorené tzv. "brány", cez ktoré si môže ktosi zainteresovaný odoberať informácie. Podozrenia sa objavili po 11. septembri 2001 v USA a v decembri minulého roka aj v Holandsku, kde bezpečnostné a spravodajské zložky tieto výrobky používajú.
* * * (do rámčeka)
Mitro odvolal Urbana
Luboš Urban už nie je šéfom technickej sekcie a teda aj odposluchov v Slovenskej informačnej službe. Vladimír Mitro ho odvolal z funkcie 28. februára. Urban bol bývalý príslušník ŠtB a systému odposluchov šéfoval ešte za čias Ivana Lexu. Podľa informácií SME sa zúčastnil aj niekoľkých školení KGB.
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.