Popradskej kávy. Popradská káva je dlhodobo najpredávanejšou na Slovensku. Preto na prelome rokov výrobcu prekvapil náhly pokles odbytu.
"Dostávali sme čoraz viac sťažností na kvalitu. Začiatkom roka naši obchodní zástupcovia priviezli do firmy prvé vzorky reklamovanej kávy. Ide len o Extra špeciál v stogramovom balení," hovorí marketingový manažér Baliarní obchodu, a. s., Poprad Daniel Svätojánsky.
Díleri a inšpektori objavili najväčšie množstvo falzifikátu v malých obchodoch a v novinových stánkoch v okolí Košíc, Humenného, Vranova nad Topľou, Krompách a Giraltoviec. Signály o distribúcii falšovanej kávy zo stredného a západného Slovenska spoločnosť zatiaľ nemá.
"Výrobcovia a distributéri falošnej kávy majú snahu veľmi rýchlo otočiť peniaze. Preto ju, podľa našich informácií, predávajú obchodníkom bez dokladu, v hotovosti, za nízku cenu. Pochopiteľne, na obchodné siete ako Tesco, Carrefour či Hypernova si netrúfnu. Riziko odhalenia by bolo vysoké," hovorí Svätojánsky.
Obchodníci, ktorí sa vedome rozhodli podstúpiť riziko
nelegálneho predaja výrobku, ktorý je krytý ochrannou známkou, sa zbavujú falzifikátu jednoduchým spôsobom. Do regálu s originálnou kávou pridajú zopár vrecúšok s falošnou. Falošná káva sa na prvý pohľad nelíši od originálu. "Má rovnaký obal, obsah vrecúška však zďaleka nezodpovedá kvalite, ktorú spoločnosť deklaruje vlastným výrobkom. Má svetlú farbu, nevýraznú chuť a zvláštnu arómu. Najčastejšie sa predáva s
dátumom výroby 7. 11. 2002 a 15. 1. 2003. Ale 15. januára naša spoločnosť nevyrábala Extra špeciál v stogramovom balení," hovorí Svätojánsky.
Obaly pochádzajú od ich producenta - Chemosvitu Svit.
Neznámy páchateľ, po ktorom pátra polícia, vlani ukradol niekoľko ton originálnych obalov na stogramové balenie Popradskej kávy Extra špeciál. Podľa Svätojánskeho to vyzerá tak, že falošná Popradská
káva, ktorá sa objavila na trhu vo veľkom množstve, nie je dielom jednotlivca, ale organizovanej skupiny. Základným predpokladom výroby a distribúcie sú totiž nemalé investície do baličky i do pochutiny, ktorou obaly plnia. "S podobným prípadom som sa počas
svojej praxe nestretol," hovorí Miroslav Javiľák z Okresného úradu justičnej polície v Poprade, ktorý sa prípadom zaoberá. Páchateľovi, ak je členom organizovanej skupiny, hrozí až 8 rokov väzenia.
vložiť dovnútra článku - Identifikačné znaky falzifikátu
* dátum výroby a spotreby na obale sa ľahko stiera
* káva nemá ochrannú atmosféru, vrecúško je ploské
* secesné okno so šálkou na prednej strane obalu je vľavo, vizuál nie je vycentrovaný
* zvislý zvar na zadnej strane je vrúbkovaný, na origináli je hladký
* káva vo vrecúšku má mimoriadne zlú kvalitu - svetlá
farba, nevýrazná chuť, neznáma aróma
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.