keď KĽDR hrozí výrobou jadrových bômb v priebehu niekoľkých mesiacov. Hovorca Pentagónu Jeff Davis v noci navčera informoval, že štyri severokórejské stíhačky typu MiG
Americké lietadlo bolo v tom čase asi 240 kilometrov od severokórejského pobrežia nad medzinárodnými vodami v Japonskom mori. Na palube bola 17-členná posádka, elektronické prijímače a okrúhle okná na fotografickú dokumentáciu testov balistických rakiet. Jedna stíhačka identifikovala svojím radarom americké lietadlo ako cieľ, no pri nedeľňajšom incidente nedošlo k prestrelke. Americké lietadlo následne prerušilo svoju misiu a vrátilo sa na leteckú základňu Kadena v Japonsku, spresnil Davis. KĽDR sa pred incidentom sťažovala na zvýšený počet letov amerických špionážnych lietadiel.
Incident zapadá do rámca nedávnych severokórejských akcií, ktoré môžu byť úsilím prinútiť USA rokovať o hlavných cieľoch KĽDR: dohode o neútočení a pomoc zruinovanej ekonomike. Podľa analytikov je prejavovanie nepriateľstva výzvou na otvorený dialóg. Washington, ktorý sa pripravuje na možnú vojnu s Irakom, sa nemieni nechať vydierať a ustúpiť. Snahy KĽDR o výrobu jadrových zbraní sú podľa USA multilaterálnym problémom a Bezpečnostná rada OSN o ňom bude rokovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.