dôchodkového či nemocenského fondu, hoci im to strhnú z výplat. Štát nevie, koľkých zamestnancov sa to týka, no môže ich byť viac ako stotisíc.
Ak zamestnávatelia za svojich ľudí neplatia sociálne odvody, neznamená to, že strácajú nárok na dôchodky či nemocenské. Rozdiel zaplatia nakoniec tí, ktorí peniaze poctivo odvádzajú. "Nárok na dôchodok zatiaľ závisí od počtu odpracovaných rokov, a nie od sumy odvedených peňazí," vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová. Od budúceho roka po penzijnej reforme však štát prestane klamaným zamestnancom ručiť za dôchodky. Tí, ktorí majú nezodpovedného zamestnávateľa, si však nebudú musieť vyrovnať účty priamo s ním, ale do hry by mali vstupovať súkromní správcovia penzijných účtov, ktorým vzniknú nedoplatky. Ak to správcovská spoločnosť nevymôže, oklamaní zamestnanci budú odkázaní na nižšie, štátom garantované dávky.
Firmy a živnostníci dnes dlhujú systému na odvodoch takmer sedemnásť miliárd. Na pokutách niekoľko násobne viac. Medzi neplatičmi pritom figurujú aj veľkí zamestnávatelia - železnice dlhujú Sociálnej poisťovni okolo 5,4 miliardy korún alebo štátne zdravotnícke zariadenia, ktorých dlhy sa šplhajú k siedmim miliardám.
Motivácia platiť odvody často chýba hlavne malým
živnostníkom. "Od budúceho roka po penzijnej reforme si začnem šetriť na vlastnom dôchodkovom účte. Prečo by som mal teda teraz platiť povinné odvody, z ktorých peniaze už nikdy neuvidím?" pýta sa živnostník, ktorý si neželá byť menovaný. "Ak nezaplatí, spácha trestný čin. Najprv ho začneme na zaplatenie písomne vyzývať, potom nasledujú súdy a exekúcie. Išlo by totiž o krátenie dane a odvodov," vysvetľuje postup štátu Kadnárová.
Okrem toho živnostník, ktorý za seba neplatí, stráca na rozdiel od bežného zamestnanca nárok na dôchodok. Netýka sa to mladších živnostníkov, ktorí si po reforme našetria na dôchodky na vlastných účtoch.
Sociálne odvody nemusia platiť tí živnostníci, ktorí začali podnikať tento rok alebo ktorých príjmy za minulý rok nedosiahli 121-tisíc korún. Odvody sa pritom vypočítavajú vždy z príjmov za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Tí živnostníci, ktorí začali podnikať tento rok, budú o rok platiť odvody, ak budú mať za aktuálne zdaňovacie obdobie príjmy vyššie ako 133-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.