Snemovňa schválila návrh koaličnej ANO. Neprešla iniciatíva opozičného Smeru, ktorý navyše žiadal zastaviť prípravy na doprivatizovanie strategických podnikov.
Predseda Smeru Robert Fico bol však spokojný a výsledný text vnímal ako kompromis. Za uznesenie zo 134 prítomných hlasovalo až 95 poslancov. S opozíciou hlasovali všetci poslanci SMK, ANO a časť KDH. Za hlasovali aj lídri koaličných strán Pavol Rusko, Béla Bugár a Pavol Hrušovský. Poslanci SDKÚ sa zdržali alebo boli proti.
Fico na otázku, či predloží prokuratúre dôkazy o podozreniach, ktoré prezentoval na schôdzi, odpovedal: "Samozrejme."
Na slovenského politika, ktorý mal dostať na účet v cudzej banke 40 miliónov amerických dolárov, však Fico nedá žiadne podanie. "Nalieham na americkú administratívu, aby dala informácie, či to je, alebo nie je pravda, lebo sa to pohybuje v kuloároch." Na otázku, koho z americkej administratívy má na mysli, odvetil: "Partnerom pre slovenské štátne orgány je americký veľvyslanec."
Americké veľvyslanectvo nám včera poslalo oficiálne vyjadrenie, v ktorom sa píše: "Vláda USA ani žiaden zamestnanec vlády USA nikomu neposkytol informáciu ohľadom týchto obvinení z trestnej činnosti. Príslušnými orgánmi pre vyšetrenie obvinení z korupcie sú slovenskí predstavitelia, zodpovední za uplatňovanie zákona. Dôverujeme slovenským inštitúciám, ktoré majú uplatňovanie zákona na starosti."
V parlamente mala byť včera celá vláda, aj preto sa nezaoberala odvolaním šéfa tajnej služby Vladimíra Mitra. Na májovej schôdzi parlamentu má vláda podľa uznesenia predložiť informáciu o konkrétnych opatreniach, ako sa plní vládny program boja proti korupcii.
Poslanec ANO Ľubomír Lintner počas debaty o korupcii v politike poslancom povedal, že dlho váhal, či má verejne hovoriť o svojich podozreniach z korupcie.
Do parlamentu sa podľa neho dostal aj zákon, ktorý súvisel so zmluvou na päť miliónov korún. "A keď sa financie nedali, tak tá norma neprešla," podotkol Lintner. Viac povedať nechcel, bližšie informácie mieni povedať Generálnej prokuratúre. Sú dohady, že mohlo ísť o zákon o verejnej službe.
Litner tiež informoval o dokumente, ktorý predložil ešte v decembri na rokovanie koaličnej rady. Súvisel s nejasnosťami v colnej správe. Hovorí sa v ňom o antidatovaní rozhodnutia o zriadení daňového skladu pre Slovnaft, čím štát prišiel na daniach o zhruba 500 miliónov korún, alebo o vyplatení odstupného námestníkovi Vyrvovi vo výške asi 800-tisíc korún napriek tomu, že bol vlastníkom a spoluvlastníkom dvoch firiem, čo je v rozpore so zákonom o štátnej službe colníkov.
Ďalší prípad súvisel s nezákonným obchodovaním so železnou rudou v Čiernej nad Tisou. Lintner sa preto čuduje, že šéf Colného riaditeľstva Milan Jasenovec zostal vo funkcii. Minister financií Ivan Mikloš povedal, že dal kauzy prešetriť a zatiaľ nevidí dôvod na Jasenovcovo odvolanie.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.