kocúra. Netušila som však aký problém z toho môže vzniknúť. Spočíva v ich neznášanlivosti. Agresívne proti sebe útočia, čo končí aj poraneniami. Obľúbila som si obidvoch, ale táto situácia je veľmi nepríjemná a nebezpečná pre zvieratá aj pre mňa. Je nejaké riešenie tohto problému?
Zn.: Z. K., Trebišov
Odpoveď: Uvedená zložitá situácia sa dá vysvetliť aj vyriešiť. Z hľadiska vysvetlenia musíme rešpektovať históriu zdomácnenia psov (predtým vlci, sociálne typy a domestikácia trvala asi 10 - 20 tisíc rokov), pri ktorom zvieratá strácajú niektoré formy správania, ktoré boli potrebné pre ich existenciu vo voľnej prírode, ale niektoré pretrvávajú aj v ďalšom ich živote. V prípade psov je to sociálne správanie - svorkové prejavy (pes dobrý priateľ človeka). Naopak v prípade mačiek ide o výraz individuálneho charakteru správania, inými slovami sociálne správanie mačkovitých šeliem je aktuálne len v čase sexuálnych prejavov, v bežných situáciách sú "samotári".
Z uvedených skutočností vyplývajú určité závery. Pisateľka si obľúbila obidve zvieratá. Znamená to, že je v konflikte rozhodovania zbaviť sa jedného z nich, keďže sociálna podstata psov a antisociálna charakteristika správania sa mačiek, žiaľ nedáva reálne možnosti dobrého spolunažívania zvierat. Žiada sa zdôrazniť, že pes a mačka, keď spolunažívajú od raného ich biologického, psychosociálneho vývoja, riziko neznášanlivosti medzi nimi nemusí vôbec vzniknúť. V aktuálne opísanom prípade je situácia komplikovaná vekovým, časovým rozdielom osvojenia si zvierat.
Zoopsychologické riešenie tohto prípadu je možné, ale vzhľadom na reálne okolnosti prípadu (náročnosť liečby, vek majiteľky, t. j. neúplná spolupráca s terapeutom), neznáma chovateľská minulosť kocúra, atď.) naznačujú, že aktuálnou liečbou sa zdá byť jej invázívna endokrinologická forma a to kastrácia u psa alebo mačky, poprípade u obidvoch zvierat. Uvedený liečebný postup dáva predpoklad zníženia agresivity u zvierat a tým zníženie vzájomnej averzivity medzi nimi. Posilnením navrhovaného liečebného postupu, je podporná psychofarmakologická aplikácia liečiv redukujúca napätie, úzkosť, konfliktogénnosť (Diazepam, Xanax, Lexaurin, atď.).
Autor: MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.