po príznaky zápalu mozgových blán a mozgu. Keďže ochorenie môže zapríčiniť smrť a trvalé následky (každý štvrtý prípad kliešťovej encefalitídy spôsobuje dlhodobé zdravotné ťažkosti), netreba ho brať na ľahkú váhu. Najspoľahlivejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie, ktoré je najvhodnejšie začať aplikovať v zimných mesiacoch. Pre deti je dostupná špeciálna vakcína, ktorej výhodou je nižší výskyt sprievodných príznakov očkovania teploty, únavy a bolestí hlavy.
Ochorenie spôsobuje vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý sa nachádza v tele rôznych hlodavcov i väčších zvierat (myši, veveričky, zajace, jazvece, líšky, srnce, ovce, kozy, hovädzí dobytok, psy, mačky). Najčastejším prenášačom vírusu je kliešť (Ixodes ricinus). Ochorenie sa neprenáša z človeka na človeka.
Okrem kliešťa sa encefalitída prenáša alimentárnou cestou kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené.
Vírusy kliešťovej encefalitídy môžu po masívnom rozmnožení preniknúť do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky. Dostavia sa silné bolesti hlavy, zvracanie, vysoké horúčky a poruchy vedomia. Diagnóza sa potvrdzuje vyšetrením krvi.
Ochorenie je nepríjemné tým, že mnohým pacientom pretrvávajú zdravotné problémy celé týždne až mesiace po odchode z nemocnice. U niektorých pacientov sú následky trvalé (bolesti hlavy, obrny, znížená výkonnosť, poruchy schopnosti sústrediť sa, depresie).
1 až 2 % ochorení končia smrťou.
V strednej Európe, teda aj na Slovensku, v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, a najmä v Nemecku, sa kliešte vyskytujú vo veľkom množstve a kliešťová encefalitída sa stáva medzinárodným zdravotníckym problémom. Jej komplexná liečba je doteraz nejasná, liečia sa iba príznaky ochorenia.
Najúčinnejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Na začatie očkovania sú ideálne zimné mesiace, keďže vtedy výrazne klesá aktivita kliešťov. Zároveň má organizmus dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve v súlade so vzrastajúcou aktivitou kliešťov.
Kliešťovou encefalitídou sú ohrozené aj deti. V lete, v čase najväčšieho výskytu kliešťov, sa totiž často zdržiavajú v prírode, napr. pri pobyte u starých rodičov či v letnom tábore. Aj deti možno pred encefalitídou chrániť očkovaním. Novinkou na Slovensku je špeciálna vakcína pre deti, ktorá obsahuje iba polovičné množstvo inaktivovaných vírusov. Oproti vakcíne pre dospelých spôsobuje slabšiu reakciu detského organizmu na očkovanie.
Nie všetky kliešte sú infikované. Vírus kliešťovej encefalitídy prenášajú približne 2 percentá kliešťov. Možno sa to zdá málo, ale nemôžete vedieť, či práve vás neuhryzol infikovaný kliešť. Proti tomuto vírusu nemá telo protilátky, preto môže neočkovaný človek vážne ochorieť.
Na Slovensku dosahuje ochorenie na kliešťovú encefalitídu maximum výskytu v neskorom lete. Preto je dôležité začať očkovanie už teraz, aby si organizmus stihol vytvoriť dostatočnú hladinu protilátok.
Očkovanie sa zakladá na princípe "spoznania nepriateľa". Keď pri infekcii vnikajú do tela vírusy, organizmus začne vytvárať obranné látky. Tento mechanizmus sa spustí aj vtedy, ak do organizmu vniknú vírusy očkovaním. Kým pri infekcii dôjde k rozmnožovaniu vírusov, a teda k rozvoju ochorenia, pri očkovaní k rozmnožovaniu vírusov nedochádza. Očkovacie látky totiž obsahujú inaktivované, to znamená oslabené vírusy, ktoré stratili schopnosť rozmnožovať sa. Vytvorením protilátok sa telo dokáže proti ochoreniu účinne brániť.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa realizuje podaním troch dávok očkovacieho séra:
1. dávka - najlepšie je začať očkovanie v chladných mesiacoch roka (október až apríl), kým nastane aktivita kliešťov.
2. dávka - 1 až 3 mesiace po prvej dávke. Po tejto dávke si organizmus vytvorí dostatočnú imunitu na nastávajúcu sezónu.
3. dávka - 9 až 12 mesiacov po druhej dávke. Tretia dávka zabezpečí spoľahlivú a úplnú ochranu proti tomuto ochoreniu na ďalšie dve sezóny.
Dlhodobú ochranu umožní preočkovanie - jedna dávka vakcíny aplikovaná opakovane každé tri roky.
Autor: smek/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.