Ministerstvo práce chce odvody znížiť od januára budúceho roka. Odvody na Slovensku sú dnes najvyššie v Európe a podľa ekonómov sú aj jednou z prekážok poklesu nezamestnanosti.
Nemocenské sa dnes zneužíva. Svedčí o tom nerovnomerné čerpanie z tohto verejného fondu. Chudobnejšie regióny v porovnaní s bohatšími čerpajú v priemere viac péeniek, čo štát stojí peniaze navyše. Od nového roka budú v prvých dňoch péenky platiť dávky zamestnávatelia, ktorí si potom dajú pozor na to, či sú ich zamestnanci skutočne chorí.
"Chceme zamedziť zneužívaniu, a tak ušetriť na odvodoch," hovorí štátny tajomník ministerstva práce Michal Horváth. Odvody zamestnávateľov sa znížia z dnešných 3,4 na 1,8 percenta z ceny práce každého zamestnanca. Zamestnávatelia však budú svojim ľuďom platiť nemocenské dávky počas prvých desiatich dní péenky.
Priestor na znižovanie odvodov vytvorí aj finančné znevýhodnenie krátkodobej nemoci. Horváth: "Počas prvých troch dní práceneschopnosti budú vyplácané redukované dávky. Pôjde o štvrtinu až polovicu normálneho nemocenského." Znižovanie odvodov neobíde ani zamestnancov. Ich odvodové zaťaženie klesne o 0,2 až 0,4 percenta.
Výška nemocenskej dávky už nebude obmedzená ako doteraz. Každý zamestnanec bude mať nárok na 55 percent zo svojho platu. Pri mesačnej mzde 13 500 korún tak zamestnanec počas choroby dostane 338 korún denne, čo je viac ako dnes.
Štát začne šetriť aj na podpore v nezamestnanosti, čo tiež umožní znížiť odvodové zaťaženie. "Podporu budeme vyplácať šesť mesiacov iba tým, ktorí platili poistné do fondu zamestnanosti v posledných štyroch rokoch. Výška podpory bude závislá od výšky dovtedajších príspevkov," tvrdí Miroslav Beblavý, druhý štátny tajomník ministerstva práce.
Odvody do fondu zamestnanosti sú dnes 4,8 percenta a mali by klesnúť na 2,5 percenta. Drobní podnikatelia budú mať účasť na poistení proti nezamestnanosti dobrovoľnú. Ak si ju nebudú platiť a prídu o svoju živnosť, štát im žiadnu podporu nedá a budú sa musieť uskromniť zo sociálnych dávok.
Znižovanie odvodov vítajú hlavne podnikatelia. "Spolu s daňovou reformou to zníži bariéry v podnikaní. Mohlo by to vyústiť do zvyšovania zamestnanosti vo firmách alebo aspoň k rastu platov," hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podľa neho si zamestnávatelia dokážu lepšie ustriehnuť, či je pracovník naozaj chorý, alebo sa len vyhýba práci.
* * *
odvodydnespotom
dôchodkovézamestnanci 6,4 %6,4 %
zamestnávatelia 21,6 %21,6 %
nemocenskézamestnanci 1,4 %1,0-1,2 %
zamestnávatelia 3,4 %1,8 %
zdravotnézamestnanci 4,0 %4,0 %
zamestnávatelia 10,0 %10,0 %
fond zamestnanostizamestnanci 1,0 %1,0 %
zamestnávatelia 2,8 %1,5 %
garančný fondzamestnanci 0,0 %0,0 %
zamestnávatelia 0,3 %0,3 %
spolu50,8 %47,5-47,7 %
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.