pred 12 rokmi zničil 21 000 litrov materiálu pre biologické zbrane, vrátane antraxu.
Správa okrem toho uvádza, že Irak môže vyvíjať nové zakázané rakety a vyzýva Bagdad, aby odovzdal všetky zvyšné biologické, chemické strely a rakety Scud, ako aj vysvetlil osud chýbajúcich chemických látok.
Dokument s rozsahom 167 strán však pravdepodobne povzbudí odporcov vojny v Iraku - Francúzsko, Rusko a Nemecko, keďže predkladá program práce, ktorý by Bagdad podľa očakávaní mal dodržiavať pri objasňovaní otázky jeho zbraní hromadného ničenia. USA a Británia zasa môžu chopiť správy ako argument, že Irak nemá v úmysle odzbrojovať.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw dokument označil za "šokujúcu obžalobu" podvodov Saddáma Husajna. Blix na tlačovej konferencii v stredu uviedol, že Irak preukázal značnú spoluprácu v mnohých prípadoch, ku ktorým patrí zničenie rakiet as-Samúd 2, prekračujúcich povolený dolet 150 kilometrov. V správe však tvrdí, že Bagdad môže vyrábať alebo plánovať viaceré zakázané rakety, ktoré okrem striel as-Samúd 2 zaradil do deklarácie koncom minulého roku. V narážke na Powellovu prezentáciu počas predošlého zasadnutia BR OSN správa uvádza, že podľa záverov spravodajských organizácií Irak opätovne spustil viaceré programy výroby zbraní hromadného ničenia. Na to, aby Bagdad presvedčil Blixom vedenú Monitorovaciu, overovaciu a inšpekčnú komisiu OSN (UNMOVIC), že nevykonáva zakázané aktivity, bude musieť poskytnúť viac informácií v oblasti chemických a biologických zbraní.
Šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix si myslí, že vojna proti v Iraku je len ťažko odvrátiteľná, hoci americké dôvody na jej začatie nepovažuje za presvedčivé. Irak podľa neho začal v uplynulých dňoch skutočne odzbrojovať a bolo by dobré, keby inšpekcie mohli pokračovať.
Dôkazy, ktoré v Bezpečnostnej rade OSN predložil americký minister zahraničia Colin Powell, nie sú "celkovo veľmi presvedčivé," povedal Blix. "Niektorí členovia BR OSN však už stratili trpezlivosť s Irakom... Väčšina ľudí si myslí, že Američania už rozhodli a stanovili dátum vojenskej akcie. Ak tak urobili, nepovedali mi to. V Iraku by sa muselo stať v najbližších dňoch niečo naozaj výrazné, aby to zastavilo vojnu," povedal Blix.
Hoci o to oficiálne nežiadal, Blix by privítal, keby zbrojné inšpekcie v Iraku mohli pokračovať. "Irak bol veľmi kooperatívny v niektorých veciach," tvrdí Blix, ktorý privítal rozhodnutie Bagdadu začať likvidáciu svojich rakiet as-Samúd 2. "USA hovoria, že je to len na odvrátenie pozornosti, ale ja by som to netvrdil. Myslím, že je to začiatok skutočného odzbrojovania," povedal ďalej Blix s tým, že Irak sa teraz "veľmi snaží" aktívne spolupracovať. Pripustil však, že tak Bagdad mal urobiť oveľa skôr. Blix tiež priznáva, že na mnohé z otázok Irak zatiaľ nedal odpoveď, najmä čo sa týka rozsahu zbraní hromadného ničenia, ktoré by mohol stále mať. Mimoriadne kriticky sa vyjadril k tomu, že Irak zo začiatku trval na obmedzeniach pri rozhovoroch inšpektorov s irackými vedcami, napríklad na nahrávaní rozhovoru alebo prítomnosti irackého "dozoru". Do štvrtka sa uskutočnilo iba sedem rozhovorov bez akýchkoľvek prekážok. "Faktom je, že jednoducho nevieme celkom presne, aké môže mať Irak skryté zásoby yperitu, antraxu a ďalších takýchto látok," priznal hlavný inšpektor OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.