stroja, rúčka zo šuflíka, pracky a remienky z hodiniek... Keby sme nevideli, neverili by sme, že tieto rôznorodé haraburdy je možné premeniť na dokonale "kompatibilné komponenty" a geniálne ich zladiť do pozoruhodného miniatúrneho modelu parnej lokomotívy. Jej autorom je 48-ročný Ján Novák z obce Vajkovce pri Košiciach.
Okolo 150 takýchto starých rušňov (aj niekoľko motoriek) a asi tisíc chrobákov a motýľov vytvoril za 21 rokov, odkedy sa tento občiansky zamestnanec košického krajského policajného riaditeľstva venuje tejto záľube. "Bolo mi ľúto vyhadzovať staré nepotrebné veci, ako sú napríklad budík, písací, šijací stroj, dáždnik, televízor, rádio, vodovodný kohútik, žehlička, kufrík, dámska kabelka atď. Neustále som ich rozoberal a ich súčiastky skladoval a prepravoval v drevenej debne, boli to rôzne kovové matičky, kľúčiky. Raz som si v ruke len tak pohadzoval dva kominárske kľúče od udiarne môjho starého otca, náhodou som ich dal oproti sebe a vytvorili spolu siluetu motýľa. Vtedy sa v mojej fantázii zrodil nápad, že by som to mohol na toho motýľa dotvoriť, pridal som matičky, podložky, špendlíky, pružinku, predtým som to pajkoval, potom lepil, vyfarbil som to a skrášlil sklenenými korálami," rozpráva J. Novák.
A tak vytvoril obdivuhodnú zbierku chrobákov a motýľov. "Mám rád prírodu, rád tam chodím, všímam si pozoruhodných, rozmanito farebne zladených chrobákov. Navyše odmalička som počúval hudbu skupiny Beatles, čiže chrobákov." Chrobákov a motýľov vyprodukoval približne tisíc z vyše 18-tisíc kovových súčiastok. "Skladám ich, keď mám čas, niekedy ráno hodinku-dve, inokedy večer, alebo keď mám dovolenku."
Motivuje ho, keď na svojich výstavách vidí, ako deti tuho rozmýšľajú, z čoho sú chrobáky či motýle poskladané. "A ťahajú svojich rodičov: ´aha, oci, veď toto je sifónová bombička a toto matička, a toto rúrka, a toto je z vodovodu...´"
Ján Novák už má na svojom konte aj niekoľko výstav, prezentoval sa na dňoch Košíc, pri prebúdzaní Katky na košickej detskej železnici, ale aj v tureckej Burse, Prahe či Bratislave. "Všade sa moje výtvory stretli s krútením hláv, že to nie je možné."
Medzi osobnosti, ktoré už videli Novákove chrobáky, motýle, motorky a lokomotívy, patria košickí primátori Schuster i Trebuľa, primátori talianskej Udinese a španielskej Valencie, americký profesor z Alabamy z umeleckej univerzity, arménsky akademický maliar, košický spievajúci kaderník Martin Kittner, Backwards, Daňo Gize z Pesimistov, ujo Ďuro Barbarič, ktorý mu do knihy návštev napísal, že aj on robí so železami, akurát že trochu iné veci. A dokonca aj generálny riaditeľ železníc Saxa, ktorý na Novákove rušne nemal slov.
"Keď som bol malý, moja teta bývala v Prahe pri rušňovom depe Masarykovho nádraží, kam si po dlhej ceste prichádzali oddýchnuť parné rušne a večer to tam bývalo úžasné počúvať tú symfóniu zvukov lokomotív a pary." Pritom J. Novák žiadne odborné znalosti konštruktérstva lokomotív nemá, ale na miniatúrnom modeli to dokáže tak perfektne zakamuflovať, že ešte aj samotní železničiari sú ohúrení. "Nikdy som nerobil podľa predlohy, ale naopak - prispôsobujem model súčiastkam, ktoré mám k dispozícii."
Tie mu dodávajú jeho priatelia. "Opravári hodín, písacích strojov, automechanici, inštalatéri... A človek stále niekde nájde pohodené vyhodené veci. Mám vždy nesmiernu radosť, keď ma ľudia pozvú vypratať garáže, pôjdy, pivnice. Niekto kúpi lego v krabici, a ja ho nájdem v pivnici."
J. Novák má stálu expozíciu v technickom múzeu, niečo skladuje na železnici, niečo u príbuzných. "Ešte som sa nestretol na Slovensku ani v zahraničí s nikým, kto by sa venoval rovnakému koníčku, tak si fandím, že moja zbierka je originálna na svete, navyše rovnakého chrobáka ani lokomotívu už vlastne nedokážem vytvoriť ani ja."
Nikomu ešte Ján Novák ani jedno svoje dielko nedal ani nepredal, ani sa takouto myšlienkou ešte vážne nezaoberal, hoci ho niektorí kamaráti na to nahovárajú. "Snívam o tom, že raz sa mi podarí nájsť sponzora ochotného participovať na organizovaní mojich výstav i v zahraničí, aby aj svet videl, čo všetko na Slovensku dokážeme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.